Reklama
Rozwiń

Nie wszyscy muszą się rozliczać PIT za 2015 r. samodzielnie

Dzięki rozliczeniu przez pracodawcę nie trzeba samemu wypełniać rocznej deklaracji. Tego obowiązku unikną też niektóre osoby zarabiające wyłącznie za granicą. Z rozliczenia nie zwalnia za to brak podatku do zapłaty.

Aktualizacja: 17.03.2016 07:13 Publikacja: 17.03.2016 06:19

Nie wszyscy muszą się rozliczać PIT za 2015 r. samodzielnie

Foto: Adobe Stock

Roczne rozliczenie z fiskusem to obowiązek, nawet jeśli pobierane i wpłacane co miesiąc zaliczki na PIT pokryły w całości zobowiązanie roczne.

Z dochodów za 2015 r. rozliczyć muszą się nawet podatnicy, których zarobki opodatkowane według skali nie przekroczyły w całym roku 3091 zł. Choć dopiero powyżej tej kwoty może powstać obowiązek zapłaty podatku, zeznanie i tak trzeba złożyć.

Spora grupa podatników mogła skorzystać z pomocy płatnika przy składaniu zeznania rocznego. Dotyczy to osób uzyskujących dochody tylko za pośrednictwem płatnika, na przykład pracodawcy.

Formularz PIT-12, na którym zgłasza się pracodawcy wniosek o rozliczenie rocznego podatku, trzeba przekazać mu przed 10 stycznia. Pracodawca do końca lutego przekazuje urzędowi skarbowemu i podatnikowi PIT-40. Na tym rozliczenie może się skończyć.

Z pomocy płatnika mogą skorzystać także emeryci i renciści, których rozliczyć może Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które otrzymały od ZUS PIT-40A, a nie osiągają innych dochodów, które trzeba wykazać w deklaracji oprócz renty czy emerytury, nie muszą się przejmować roczną deklaracją.

Ten sposób rozliczeń przeznaczony jest dla osób, które nie korzystają z ulg, nie rozliczają się z małżonkiem ani z dzieckiem i nie zdecydowały się przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Rozliczenie przez płatnika nie wyklucza jednak możliwości skorzystania z preferencji czy też przekazania 1 proc. PIT na szczytny cel. Podatnik może potraktować PIT-40 lub PIT-40A jedynie jako informację pomocną w samodzielnym rozliczeniu i złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT-37.

– Deklaracji rocznej nie muszą składać podatnicy, których jedynym dochodem w 2015 r. były dochody zagraniczne osiągnięte w państwie, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidującą wyłączanie z progresją – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer z KPMG w Polsce.

Taką metodę stosuje się do dochodów osiąganych w większości krajów, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji. Nie są opodatkowane w Polsce, ale wpływają na wysokość daniny od polskich zarobków.

Dotyczy to osób, które mieszkały w Polsce na stałe i których dochody są zasadniczo opodatkowane w kraju.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono