Żeby wesprzeć potrzebujących, wystarczy wpisać w formularzu rocznym numer KRS wybranej organizacji (np. fundacji albo stowarzyszenia). I obliczyć 1 proc. podatku (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). To wszystko, pieniądze przekaże urząd skarbowy. Osoba, która zdecyduje się na przekazanie 1 proc., nic na tym finansowo nie straci.
Jak wybrać beneficjenta? Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do zbierania 1 proc. podatku jest na stronie www.pozytek.gov.pl. Są tam fundacje, stowarzyszenia, hospicja, bractwa, towarzystwa, komitety.
Sprawdź beneficjenta
Wybór jest spory, warto jednak przed podjęciem decyzji więcej dowiedzieć się o podmiocie, który chcemy wesprzeć. Przejrzeć jego sprawozdania, zrobić wywiad środowiskowy, poszukać informacji w internecie. Po to, aby środki z 1 proc. trafiły w dobre ręce.
W zeznaniu rocznym znajduje się też rubryka „cel szczegółowy 1 proc.". Powinniśmy ją wypełnić, jeśli chcemy, aby 1 proc. został przekazany na konkretny cel, np. na leczenie wybranej osoby. To jednak tylko sugestia dla organizacji. Nie musi ona bowiem stosować się do tej wskazówki. Sama decyduje, na co przeznaczyć zebrane pieniądze.
Oczywiście musi pamiętać, aby zostały wykorzystane na działalność pożytku publicznego. Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest to m.in. działalność charytatywna, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochrona i promocja zdrowia, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym, promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą.