Małoletnie dziecko nie rozlicza się samodzielnie ze skarbówką. Jego zarobki muszą wykazać rodzice – albo w zeznaniu swoim, albo w złożonym w imieniu dziecka. Szczegóły rozliczenia przedstawiło Ministerstwo Finansów w broszurze zamieszczonej na swojej stronie internetowej.
Z wyjaśnień skarbówki wynika, że w odrębnym zeznaniu, składanym w imieniu dziecka, wykazuje się przede wszystkim dochody z jego pracy. Zdaniem Ministerstwa Finansów chodzi zarówno o świadczenia z etatu, jak i umów cywilnoprawnych (zlecenie, dzieło) oraz praktyk uczniowskich. Pracą są bowiem wszelkie czynności, których celem jest wytworzenie dobra materialnego lub kulturalnego. Niezależnie od tego, czy są wykonywane w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, czy też innych umów.
Do swoich zarobków rodzice nie mogą też doliczyć dochodów ze stypendiów wszelkiego rodzaju, których podstawą jest ustawa lub umowa cywilnoprawna. A także z przedmiotów oddanych dzieciom do swobodnego użytku.
Takie dochody należy wykazać w odrębnym zeznaniu składanym na imię i nazwisko dziecka. Wypełniają je i podpisują w imieniu dziecka rodzice.
Inne profity rodzice doliczają do swoich dochodów. Wykazują je w swoim zeznaniu oraz w załączniku PIT/M. Ministerstwo Finansów podkreśla, że rodzice powinni złożyć dwa takie załączniki, niezależnie od tego, czy rozliczają się wspólnie czy osobno.