Reklama

Ofiary płaczą, ale nie milczą

François Ozon przyzwyczaił widzów do osobistych, autorskich wypowiedzi, ale tym razem proponuje kino społeczne. We Francji głośna jest właśnie sprawa ks. Bernarda Preynata oskarżonego o molestowanie seksualne 80 nieletnich w latach 1970–1990, gdy w Saite-Fou-les-Lyon był opiekunem skautów. Proces cywilny trwa. Wcześniej, w lipcu 2019 r., sąd kościelny uznał oskarżenie za prawdziwe i wydalił Preynata ze stanu duchownego.

Publikacja: 20.09.2019 18:00

Ofiary płaczą, ale nie milczą

Foto: materiały prasowe

Jak o tym opowiada Ozon? Jest Alexandre – przedstawiciel klasy średniej, ma stabilną pracę i dużą rodzinę. Jest i François – niepraktykujący ateista, którega wspiera żona. Pierre żyje z dnia na dzień. To złamany przez życie inteligent, cierpiący na epilepsję narkoman i alkoholik. Podobnie jak inni „wybrańcy" księdza mają dziś od 40 do 55 lat. I po dekadach milczenia zaczęli mówić. Założyli organizację „La parole Libérée", by walczyć o skazanie człowieka, który miał być ich mentorem, a stał się oprawcą. Ozon zrobił film o ludziach, którzy latami nosili w sobie tajemnicę, a teraz chcą wreszcie wyrzucić z siebie ból, wstyd, poczucie upokorzenia. Uwolnić się od koszmaru wspomnień.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Szopy w natarciu”: Zwierzęta kontra cywilizacja
Plus Minus
„Przystanek Tworki”: Tworkowska rodzina
Plus Minus
„Dept. Q”: Policjant, który bał się złoczyńców
Plus Minus
„Pewnego razu w Paryżu”: Hołd dla miasta i wielkich nazwisk
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Plus Minus
„Survive the Island”: Między wulkanem a paszczą rekina
Reklama
Reklama