Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 26.03.2020 16:30 Publikacja: 27.03.2020 18:00
Spór o reformy w sejmowych kuluarach (od lewej): Jacek Kuroń, Jerzy Osiatyński, Jan Maria Rokita, lipiec 1992 r.
Foto: Reporter
Plus Minus: Przyglądał się pan gospodarce w PRL, w stanie wojennym, w okresie transformacji... Czy to, co się w tej chwili dzieje w gospodarce zarażonej koronawirusem, można by do czegoś porównać?
Chyba tylko do wojny. Zresztą to przecież jest wojna, choć nie taka z pojazdami pancernymi, bombami itd. Ale kraj wygląda tak, jakby był pod nieustannym nalotem, a my, pochowani w naszych mieszkaniach schronach, staramy się nie wychodzić ze względu na bezpieczeństwo własne, najbliższych i innych. Działają tylko służby odpowiedzialne za w miarę normalne funkcjonowanie państwa. Gdy w tych warunkach quasi-wojny słyszę niektóre debaty, co będzie z deficytem budżetowym, długiem publicznym itd., to myślę, że w czasie II wojny światowej nikt się nad takimi sprawami nie zastanawiał. Wszystkie środki były przeznaczane na prowadzenie wojny, a potem na odbudowę kraju. Dzisiaj też musimy ratować ludzi, gospodarkę, infrastrukturę i społeczne relacje. Na szczęście w Polsce epidemia koronawirusa nie osiągnęła takiej skali jak w innych państwach europejskich. Jesteśmy po trzech tygodniach od pierwszego zarażenia i na szczęście, wbrew wczesnym prognozom, ciągle liczba zarażonych utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Co więcej, wydaje mi się, że jesteśmy bliscy wyhamowania tempa wzrostu zakażeń.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Ostatnio pisałam swój felieton post factum. Teraz piszę, gdy powódź jeszcze trwa i nie wiadomo, kiedy ani jak się zakończy.
Najważniejsze europejskie rozgrywki w piłce klubowej zmieniają formułę i będą bliższe wymyślonej przez bogaczy Superlidze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, choć organizatorzy sami się do tego nie przyznają.
Kiedy przyjechał do Londynu z wizytą minister Radosław Sikorski, byłem dyrektorem Museum of London. Wydałem kolację na 250 osób. Każda płaciła datek na muzeum - mówi Jack Lohman, specjalista w zarządzaniu instytucjami muzealnymi.
Amerykańskie firmy odgrywają ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki, nie tylko poprzez wielomiliardowe inwestycje, ale także wsparcie lokalnych przedsiębiorców, tworząc miejsca pracy i promując innowacyjne technologie.
Klasa średnia już w samej swojej nazwie zawiera przeciętność. A jednak niemal każdemu z jej członków wydaje się, że jest wyjątkowy.
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze startującym w wyborach w Stanach Zjednoczonych Donaldem Trumpem w Pensylwanii nie dojdzie do skutku - informuje agencja Reutera powołując się na informacje ze sztabu byłego prezydenta USA.
W piątek od wczesnych godzin porannych prezydent Andrzej Duda przebywał będzie na Dolnym Śląsku, a następnie również w innych miejscach, które najbardziej ucierpiały wskutek powodzi – ogłosiło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Do 23 września trwają konsultacje tzw. ustawy medialnej. Celem miało być wzmocnienie pluralizmu mediów, ale resort kultury „przy okazji” planuje likwidację prasy samorządowej. Organizacje samorządowe protestują. Bo nie taki był cel reformy samorządowej – pisze rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Kilkaset metrów od siedziby instytucji europejskich zaczynają się dzielnice biedy, brudu i krwawych rozliczeń gangów.
"Spodziewamy się nie zgadzać z Kamalą Harris w wielu kwestiach, ale uważamy, że posiada ona niezbędne cechy, aby pełnić funkcję prezydenta, a Donald Trump nie" - napisali w liście otwartym byli urzędnicy ds. bezpieczeństwa narodowego z szeregów Partii Republikańskiej.
Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, odmawiając rejestracji małżeństwa dwóch kobiet - uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Ostatnio pisałam swój felieton post factum. Teraz piszę, gdy powódź jeszcze trwa i nie wiadomo, kiedy ani jak się zakończy.
W kolejnym po Turyngii landzie zwycięstwo może odnieść skrajnie prawicowa AfD. Premier Brandenburgii robi wszystko, by do tego nie dopuścić, łącznie z odcinaniem się od kanclerza Scholza, kolegi partyjnego z SPD.
Ceny benzyny i oleju napędowego spadają. Nie dotyczy to jednak autogazu.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W przyszłym tygodniu dojdzie prawdopodobnie do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem w USA.
Jeszcze kilka lat temu firma kojarzyła się z produkcją cywilną. Teraz ma ambitne plany rozwoju produkcji zbrojeniowej.
Sektor budowlany ma pod wieloma względami krytyczne znaczenie dla sukcesu gospodarki cyrkularnej. Lada chwila branżę czekają więc wielkie zmiany.
Polska jest europejskim rynkiem wtórnym, na który trafia większość aut uszkodzonych. Niemal wszystkie używane samochody sprowadzane z USA są po kolizjach lub wypadkach.
Skuteczna komunikacja, emocje, wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz wdrażanie technologicznych zmian to wyzwania, z którymi mierzą się dziś dyrektorzy finansowi i którymi można właściwie zarządzać.
Według izraelskich ekspertów od bezpieczeństwa IT, liczba ataków na polskie przedsiębiorstwa i instytucje w 2024 r. może przekroczyć 100 tys. To rekordowy rok pod tym względem.
„System miejski wytrzymał i przyjął główną falę żywiołu, z którym od tygodnia walczy Dolny Śląsk i sąsiednie regiony. W kolejnych dniach przez Wrocław przepłyną ponadnormatywne ilości wody” – informują władze miejskie.
FC Barcelona Roberta Lewandowskiego od porażki 1:2 z AS Monaco rozpoczęła sezon Ligi Mistrzów. Katalończycy przez prawie cały mecz grali w osłabieniu po czerwonej kartce Erica Garcii, Polak zszedł z boiska w 80. minucie. Liderem tabeli Ligi Mistrzów po 1. kolejce jest Bayern.
Chiny pracują nad samolotami hipersonicznymi, które umożliwią dotarcie w dowolne miejsce na Ziemi w ciągu dwóch godzin. Rywalizują z kilkoma amerykańskimi projektami. Pierwsze loty pasażerskie z prędkością co najmniej trzykrotnie większą, niż prędkość Concorde’a, mają się odbyć w latach 30.
Tylko dziś policjanci znaleźli 14 fałszywych zbiórek internetowych dla powodzian – poinformował podczas wieczornego sztabu kryzysowego Komendant Główny Policji Marek Boroń.
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze startującym w wyborach w Stanach Zjednoczonych Donaldem Trumpem w Pensylwanii nie dojdzie do skutku - informuje agencja Reutera powołując się na informacje ze sztabu byłego prezydenta USA.
W sierpniu CPK podpisała umowę na projekt Centrum Kontroli Operacji Lotniczych, trwają prace nad projektem lotniska pod Baranowem, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego.
W Grupie często zatrudnione były osoby fikcyjne, a jedna z naszych spółek – Enea Innowacje – przez 8 lat nie zrealizowała żadnego projektu, a mimo to zawnioskowała 50 mln zł – wyliczyła najciekawsze informacje wynikające z audytów, jakich dokonano w Grupie Enea, wiceprezes ds. finansowych Dalida Gepfert. To druga co do wielkości spółka elektroenergetyczna w kraju.
W 1966 r. członkowie Automatic Language Processing Advisory Committee w raporcie przygotowanym na zlecenie rządu USA sceptycznie ocenili dokonania naukowców pracujących w obszarze analizy języka naturalnego, w szczególności zmierzających do budowy programów automatycznego tłumaczenia, co spowodowało, że finansowanie tych badań zostało bardzo ograniczone.
Tym, co wyróżnia „Lee. Na własne oczy” w reż. Ellen Kuras, są doskonałe kadry i poruszająca do głębi postać głównej bohaterki. Jak to osiągnięto? Mająca polskie korzenie Kuras, uznana w hollywoodzkim środowisku filmowym operatorka, tym razem odpowiadająca za reżyserię, zdjęcia do filmu powierzyła Pawłowi Edelmanowi, a do roli Lee Miller zaprosiła oscarową Kate Winslet.
Tajemnica Trójkąta Bermudzkiego powstała głównie dzięki połączeniu faktów i wyobraźni autorów o nim piszących. Cóż, prawda nie może stanąć na drodze dobrej opowieści.
Samarkanda to jedno z najstarszych, wciąż istniejących miast na świecie, uważane za serce Jedwabnego Szlaku – starożytnej drogi handlowej niegdyś łączącej Chiny z regionem Morza Śródziemnego.
24 grudnia 1936 r. szef SD i Sicherheitspolizei Reinhard Heydrich poinformował Adolfa Hitlera, że wokół marszałka ZSRR Michaiła Tuchaczewskiego powstała nieformalna grupa wysokich rangą oficerów Armii Czerwonej, którzy namawiają Stalina do utworzenia z Wielką Brytanią i Francją antyhitlerowskiego paktu mającego na celu przygotowanie wojny prewencyjnej przeciw Niemcom. Wydarzenie to potwierdził mieszkający w Paryżu były rosyjski generał armii białych Nikołaj W. Skoblin, który przed wojną współpracował zarówno z NKWD, jak i SD.
Poszukiwany po wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie Łukasz Żak został zatrzymany przez niemiecką policję - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
W piątek od wczesnych godzin porannych prezydent Andrzej Duda przebywał będzie na Dolnym Śląsku, a następnie również w innych miejscach, które najbardziej ucierpiały wskutek powodzi – ogłosiło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas