Cyberbroń masowego rażenia

Zaczęło się wiosną 2015 r. od rzekomo planowanych ćwiczeń wojskowych w Teksasie, które miały wyeliminować przeciwników prezydenta Baracka Obamy. Potem była Pizzagate, teoria spiskowa powstała w trakcie wyborów prezydenckich w USA w 2016 r. Zwolennicy tej spekulacji uważali, że przestępcza grupa pedofilska działała poprzez sieć pizzerii, w szczególności waszyngtońskiego lokalu Comet Ping Pong. Z czasem podobnych spraw, fake newsów, było więcej.

Publikacja: 03.04.2020 18:00

Cyberbroń masowego rażenia

Foto: materiały prasowe

W 2019 r. FBI uznało tego typu teorie spiskowe za nowe krajowe zagrożenie terrorystyczne. Kolejne przypadki omawiane w filmie dokumentalnym Andrew Rossiego „Postprawda: dezinformacja i koszt fake newsów" to m.in. kwestia ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 r. czy przesłuchanie przed Senatem w 2018 r. założyciela serwisu Facebook Marka Zuckerberga, który bronił przyjętej przez jego firmę polityki prywatności wykorzystującej dane użytkowników platformy. Tych kilka przykładów dezinformacji zmieniło amerykańską kulturę polityczną, wpływając na dzieje całego świata.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
„TopSpin 2K25”: Game, set, mecz
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił