Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 09.04.2020 18:08 Publikacja: 09.04.2020 19:00
Baruch Steinberg, naczelny rabin Wojska Polskiego, został zamordowany w Katyniu
Foto: BEW
Klarę Auerbach-Margulies aresztowano natychmiast, zaraz potem, gdy 17 września, po przejściu pierwszych kolumn odzianych w sparciałe mundury sołdatów, w Nowosiółce Kostiukowej zjawili się solidnie ubrani enkawudziści. Bo trzeba przyznać, że była dla nich celem idealnym. Ziemianka, samodzielnie gospodarująca majątkiem położonym tuż za granicą jaśniepańskiej Polski – o takich właśnie krwiopijcach ludu uczono ich na kursach organizowanych dla pracowników resortu bezpieczeństwa. Zamordowano ją wiosną 1940 r. w więzieniu w Kijowie. Wtedy też zginęła jej siostra Stella Menkes, także zagarnięta krytycznego dnia w Nowosiółce. Nazwiska obu pań znajdują się na ukraińskiej liście katyńskiej.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Ministerstwo kultury stara się uzupełniać elektroniczną bazę miejsc, gdzie są pochowani polscy żołnierze, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Napaść Sowietów 17 września 1939 r. na wschodnie obszary Rzeczypospolitej spowodowało wycofanie z wojny obronnej aż 250 tys. żołnierzy i 18 tys. oficerów polskich. Naczelny Wódz zakazał walki z Sowietami, a następnego dnia sam uciekł z kraju.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Memoriał apeluje do polskich władz i biznesu o wsparcie dla Ośrodka Karta, który jest zagrożony likwidacją.
Były prokurator generalny Rosji Jurij Skuratow zasugerował powrót do badania zbrodni katyńskiej przez rosyjską prokuraturę wojskową. Powtórzył kłamstwo, że za Katyń odpowiadają Niemcy.
"To Niemcy rozstrzeliwali Polaków w Katyniu" - taka, niezgodna z historyczną prawdą wersja zbrodni katyńskiej może znaleźć się w podręcznikach w Rosji. Sprawą zajęła się Duma Państwowa, czyli rosyjski parlament.
Polska zdecydowała się na ogromne nakłady na obronność, ponieważ staramy się, aby lekcja 1939 roku - zniknięcia Polski z mapy i tego, że nie zdołaliśmy się obronić - została uznana za odrobioną - mówił przed Pomnikiem Katyńskim w USA w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę prezydent Andrzej Duda.
Oświadczenie rosyjskich opozycjonistów – przyjęte na Zjeździe Deputowanych Ludowych w Warszawie – to nie tylko podanie ręki sąsiadom, przeproszenie za zbrodnie komunizmu, ale i apel o wyjaśnienie tragedii prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas