Tomasz Grzywaczewski: 218 dni Wolnego Państwa Świętno

Historia Świętna wykorzystywana była po dojściu Hitlera do władzy jako wzór obrony niemieckiej macierzy przed zakusami obcych sił, w tym wypadku polskich. Przykład bohaterstwa w chwili historycznej próby.

Publikacja: 27.11.2020 18:00

Państwo w Świętnie narodziło się w dwupiętrowym budynku ze spadzistym dachem i parterową przybudówką

Państwo w Świętnie narodziło się w dwupiętrowym budynku ze spadzistym dachem i parterową przybudówką – tak wyglądały w 1919 roku

Foto: Archiwum

Dwieście osiemnaście – tyle dokładnie dni istniały kilkanaście kilometrów od siebie dwa trójstyki na rubieżach Wielkopolski. W zatoczce bezimiennego jeziorka przy miejscowości Wilcze i na mostku przerzuconym przez wąską strugę Obrzańskiego Kanału Południowego spotkały się w 1919 roku granice Niemiec, Polski i Wolnego Państwa Świętno (Republiki Świętnieńskiej) zwanego po niemiecku Freistaat Schwenten. Narodziło się ono w dwupiętrowym budynku ze spadzistym dachem i parterową przybudówką. W wyższej części, pomalowanej na mdławy pistacjowy kolor, mieści się obecnie butik z odzieżą, za nowymi oknami wystawowymi prężą się tu manekiny w damskich bluzkach. W niższej zlokalizowano Delikatesy Centrum, a ścianę przykrywa billboard zachęcający, aby wziąć to „na kratę", czyli nabyć w ten sposób „produkty na grilla w niskiej cenie".

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił