Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.04.2012 01:00 Publikacja: 07.04.2012 01:01
Jeszcze pokolenie – i minie tysiąc lat od dnia, kiedy pierwszy opat, Aaron, zaczął?wznosić mury na podkrakowskim wzgórzu
Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Gdy jestem w biurze, dostaję e-mail za e-mailem, przed drzwiami gabinetu stoi kolejka ludzi, wokół wielkie emocje, a czasu starcza tylko na rzeczy pilne. Wizyta w klasztorze pozwala spojrzeć na wszystko z perspektywy, bez emocji i wyselekcjonować to, co naprawdę ważne. Zaczynam wreszcie słyszeć swoje kroki i czuję, jak to koło zaczyna się kręcić coraz wolniej – mówi biznesmen ze Śląska, właściciel dużej firmy odzieżowej, przedstawiający się jako Grzegorz. Nie chce podać nazwiska.
Nie tylko on zresztą. Informacje o tym, że ktoś bywa w klasztorze, mogłyby zaszkodzić. – Konkurencja i partnerzy pomyśleliby, że ze mną kiepsko, skoro muszę się tu wyciszać albo szukać pomocy boskiej. Jeszcze inni powiedzieliby: to moherowy beret programowany przez kler. Po co mi to? – zauważa.
Tyniec polecił mu znajomy bankier. Widział, w jakim jest amoku zawodowym. Kiedy natłok spraw i stres zaczął go przerastać, jak przyznaje, zaczął się gubić i na niewiele zdało się ukończenie kilku kierunków studiów ani znajomość technik zarządzania i negocjacji.
Kiedy trafił tu pierwszy raz siedem lat temu, klasztor był w znacznej części ruiną z kilkoma pokojami dla gości, a więc mało kto przyjeżdżał poza zwiedzającymi opactwo turystami. Grzegorz pracował w szklarni, kosił trawę, wszedł w rytm życia zakonników. Wrócił odmieniony. Teraz często tu przyjeżdża. – Na żadnych wakacjach, w żadnym lesie człowiek nie jest w stanie tego uzyskać, co zamykając się za murami klasztornymi – przekonuje.
Taki duchowy odpoczynek oferuje już kilkadziesiąt klasztorów w Polsce, od weekendów po kilkutygodniowe turnusy. Ceny nie są wygórowane, od 50 do 120 zł za nocleg z wyżywieniem plus koszt zajęć dodatkowych. Chętnych jest tak wielu, że zwłaszcza latem i w długie weekendy ciężko się dostać.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Trzeci sezon „Squid Game” po prostu się nie udał. Świetny scenariusz z pierwszego sezonu zamienił się w swoją wł...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Największą petardą przyszłego sezonu w Teatrze Ateneum może się okazać adaptacja „Lalki” Bolesława Prusa. – To s...
W „Strefie gangsterów” można się zatracić. To serial wybuchowy jak dynamit, który twórcy rzucają widzom prosto w...
Żeby wygrać z losem w mezolicie, trzeba się było nakombinować, zwłaszcza, gdy było się wodzem wioski. Podczas gr...
Masowa turystyka wyklinana przez jednych, dla innych jest błogosławieństwem. Porozmawiajmy zatem także o korzyśc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas