Aktualizacja: 01.07.2021 18:29 Publikacja: 02.07.2021 10:00
Dwie trzecie Amerykanów jest dziś przeciwnych jakimkolwiek reparacjom za niewolnictwo. Ale są i tacy, którzy aktywnie upominają się o odszkodowania. Jak 19 czerwca br. w St. Paul w Minnesocie, gdzie odbył się marsz upamiętniający zniesienie niewolnictwa w Teksasie w 1865 r. (na zdjęciu)
Foto: Forum,
Najważniejsza historia dzisiejszego dnia: jak wiemy, Kongres zatwierdził właśnie wypłacenie 3 bln dolarów wszystkim Afroamerykanom w charakterze reparacji za niewolnictwo. Dziś wysłane zostały pierwsze czeki" – rozpoczyna serwis informacyjny w programie News Center 3 gospodarz audycji Chuck Taylor.
Po krótkim wprowadzeniu w temat seria przebitek: tłum Afroamerykanów kłębi się przed sklepem monopolowym w Queens, reporter odpowiedzialny za tematy biznesowe opowiada o gwałtownym wzroście notowań diamentów, złota, ropy i kubełków ze skrzydełkami kurczaka, które kosztują już po 600 dolarów za kubełek. „Tylko w ciągu ostatniej godziny powstało osiem tysięcy nowych wytwórni muzycznych" – kwituje. Wreszcie prognoza pogody: czarnoskóry prezenter z dumą pokazuje na szyi złoty łańcuch o ogromnych ogniwach, uzupełniony dużą ilością nieco mniej spektakularnej biżuterii. Poproszony o przedstawienie sytuacji meteorologicznej w kraju, w mało parlamentarny sposób odmawia, informując o rzuceniu pracy.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
W sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM uczestników spytano o to, który z liderów koalicji rządzącej jest dla nich największym rozczarowaniem.
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Prezes RM będzie mógł rozporządzeniem wskazać obszar granicy, na którym przez 60 dni nie będzie możliwe przyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol w wystąpieniu transmitowanym przez południowokoreańską telewizję, zapowiedział, że niezależnie od tego czy zostanie poddany impeachmentowi, czy będzie celem śledztwa, będzie „walczył do końca”.
Rząd planuje wprowadzić moratorium na pobieranie opłat planistycznych na dwa lata. Dochody gminy spadną.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Wizyta marszałka Szymona Hołowni w Helsinkach, a wcześniej udział premiera Donalda Tuska w szczycie tzw. formatu NB8 w Harpsund najlepiej pokazują obecny kierunek polskiej dyplomacji i strategii międzynarodowej. I to w kluczowym dla regionu momencie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas