Mariusz Janik

Mariusz Janik

Od przeszło dekady w Indiach wzbiera „szafranowa fala”. Ma wpływ na... popyt na złoto

Choć w czasach kryptowalut złoto może się komuś wydawać przeżytkiem, to kruszec ten ma przed sobą wielką przyszłość. Nie tylko za sprawą poczucia bezpieczeństwa, ale też demografii i polityki.

Wyścig po artefakty cyfrowej cywilizacji

Ceny niektórych starych gier komputerowych zaczynają osiągać niebotyczny pułap. I trudno się dziwić: to dziś obszar kultury popularnej, który staje się równoprawnym rywalem literatury czy muzyki na płytach.

Audio na wagę złota

Czas zainwestować w lepszy odtwarzacz – zdarza się powiedzieć każdemu miłośnikowi muzyki, który słyszy jakieś niepokojące dźwięki ze swojego zestawu audio. Wydawałoby się, że słowo „inwestycja” jest tu nie na miejscu: w końcu gramofon czy kolumna nie odpracują wydanych na nie pieniędzy. A może jednak?

Mariusz Janik: Nowe otwarcie branży wiatrowej. Jakie są postulaty firm

Im bardziej będziemy chcieli ulżyć rolnikom czy transportowcom, tym bardziej będzie rosnąć presja na redukowanie emisji w energetyce. OZE będą coraz ważniejszą linią frontu, nie tylko w klimatycznej batalii.

Mariusz Janik: Druga fala klimatycznej mobilizacji

Szturm na dotacje z „Czystego powietrza” i zmiany w programie „Stop smog” dają nadzieję, że oddolna transformacja klimatyczno-energetyczna nie straci impetu, a wręcz nabierze jeszcze większego.

Mariusz Janik: Ile atomu potrzebujemy?

Choć rząd nie zrezygnował z elektrowni atomowej w Choczewie, a nawet dał zielone światło dla budowy SMR-ów opartych na koncepcji koncernu Rolls-Royce – snuta wcześniej wizja programu budowy polskich elektrowni atomowych staje pod znakiem zapytania.

Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie

Stany Zjednoczone wciąż są dla branży naftowej centrum świata. Tamtejsze koncerny w ostatnich latach rozkwitły. Ale prezesi swoją przyszłość będą chcieli wiązać raczej z walczącym o reelekcję Donaldem Trumpem niż obecnym lokatorem Białego Domu.

Mariusz Janik: Twarz, mobilizacja, legitymacja, eskalacja

Wojna Iranu z Izraelem to konflikt abstrakcyjny. Nie chodzi w nim o zdobycze terytorialne czy nawet o jakąś widoczną przewagę. Taka wojna może trwać wiecznie, ale też nigdy nie przekroczy granic rozsądku.

Pułapka doskonałego węgla. Tu najtrudniej będzie się rozstać z kopalinami

Indie są trzecim – po Chinach i USA – globalnym emitentem gazów cieplarnianych. I na tej czarnej liście prędzej awansują niż zaczną spadać: szybki rozwój gospodarczy w połączeniu z rodzimym doskonałej jakości węglem nie będzie sprzyjać transformacji.

Mariusz Janik: Na rynku pracy nadchodzi epoka zwalniania. Dla Polski to będzie trudne

Jak w każdym cyklu gospodarczym po okresie rozkwitu i rozrzutności nadchodzi czas cięcia kosztów i pozbywania się nietrafionych części biznesu. Wygląda na to, że ten czas właśnie nadszedł. Niskie koszty pracy przestały być atutem polskiej gospodarki – musimy wymyślić się na nowo.