Mariusz Janik

Nadzwyczajne zyski z podatku od nadzwyczajnych zysków

Piątkowe spotkanie ministrów energii krajów Unii Europejskiej przypieczętowało w dużej mierze los specjalnych podatków nałożonych na branżę energetyczną. Ekonomiści są podzieleni w ocenie tego, jak koncerny odpowiedzą na europejską inicjatywę.

Mariusz Janik: Pokochaliśmy zieloną energię

Jak wynika z naszego sondażu, jeżeli jest coś, w czym Polacy się ze sobą zgadzają, są to odnawialne źródła energii. Żadna partia nie cieszy się tak silnym poparciem.

Oszczędzanie to najważniejsza odpowiedź na kryzys

15-procentowy poziom redukcji zużycia energii ma być dla Unii Europejskiej jednym z najważniejszych szańców obrony przed zimowym deficytem energii. Polska na razie zachowuje się, jakby jej to nie dotyczyło.

Gorączka złota na rynku tankowców LNG wpędza świat w tarapaty

Stocznie budujące tankowce dostosowane do przewożenia skroplonego gazu LNG - oraz właściciele takich jednostek - mają swoje pięć minut. A być może nawet pięć lat, choć taka wizja przeraża odbiorców na całym świecie.

Energetyka nuklearna z zupełnie nowej perspektywy

Polski atom bywa najczęściej postrzegany jako projekt władz centralnych, który ma niewielkie znaczenie na poziomie lokalnym. O tym, czy może być inaczej, dyskutować będą uczestnicy wrześniowej konferencji "Atom dla samorządu".

Mariusz Janik: Zima w cieniu węglowych iluzji

Dyskusje o wyrugowaniu węgla z energetyki były przez lata traktowane niemal jak sabotaż. Polska w końcu węglem stała. Okazuje się, że co najwyżej chwiała się na nogach.

Mariusz Janik: Atomowe źródełko czy studnia?

Dyskusja o zaletach i wadach energetyki nuklearnej to niekończąca się opowieść. Wiele wskazuje na to, że nuklearne elektrownie przynoszą wiele korzyści – tyle że nie tym, którzy w nie zainwestowali.

Mariusz Janik: Magazyny mamy pełne, ale gazu i tak może zabraknąć

To prawda, że Polska jest pierwszym krajem w Europie, który zapełnił już swoje gazowe magazyny gazu „pod korek”. Ale i tak zimą czeka nas balansowanie na krawędzi energetycznej przepaści, bo gazociąg Baltic Pipe pełną mocą ruszy dopiero 1 stycznia.

Mariusz Janik: Kryzys energetyczny w Europie. Bogaci oszczędzają, biedni subsydiują

Ironia losu. Gdy polscy posłowie przymierzali się do głosowania nad programem dopłat do paliw zużywanych w gospodarstwach domowych, Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaapelował do Europy o... nie oszczędzanie konsumentom podwyżek, co miałoby skłaniać ich do oszczędzania energii.

Mariusz Janik: Papierowa apokalipsa

Papier jest drogi, ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem rwą się łańcuchy dostaw. W efekcie konsument książek i gazet dostanie mniej publikowanych tytułów oraz będzie miał mniej miejsc, gdzie będzie mógł je przekartkować przed zakupem.