Mariusz Janik

Tunezyjska demokracja w odstawkę. Robocop wywraca stolik

Prymus przemian z czasów arabskiej wiosny w szybkim tempie zawraca z demokratycznej ścieżki. Po ponad dekadzie od tamtych wydarzeń Tunezja znów ma przywódcę, którego kusi dyktatorska władza.

Policz, zanim zamontujesz panele

Wsparcie z rządowych programów jest coraz mniejsze, a reguły współpracy z dystrybutorami już nie tak korzystne, jak wcześniej. Ale boom na instalacje PV trwa. Warto dobrać wielkość instalacji do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa.

Elektrownia atomowa w Polsce. Plan miliarderów nabiera rozpędu

Amerykańska firma doradcza IP3 Corporation będzie głównym doradcą ZE PAK przy rozwoju energetyki nuklearnej w Polsce. Pierwszy mały reaktor SMR ma powstać najdalej do 2030 roku.

Afganistan. Talibów czeka najtrudniejszy sprawdzian

Po błyskawicznym podboju niemal całego Afganistanu możliwe, że przed talibami stoi trudniejsze wyzwanie. Poukładanie sobie relacji z poszczególnymi grupami etnicznymi tak, by uniknąć rebelii, które mogłyby podkopać ich dominację.

Energię ze słońca zatrzymać na dłużej

Polacy zaczęli produkować własny prąd, ale wszyscy wiemy, że po zachodzie słońca i tak jesteśmy zdani na energię z sieci. Zasady gry mogą zmienić coraz popularniejsze przydomowe magazyny energii.

Deszczówka: zbagatelizowany problem polskich miast

Fale upałów przerywane gwałtownymi burzami – do takiego przekładańca już niemal się przyzwyczailiśmy. Inna sprawa, że polskie miasta dopiero zaczynają sobie uświadamiać, jak niestabilna pogoda przekłada się na ich funkcjonowanie.

Afganistan współczesnych talibów. Mniej ortodoksji, więcej mułłów

Dziesięć dni wystarczyło talibom, by opanować niemal cały kraj. Jakie państwo zrodzi się pod ich rządami? Czy tym razem talibski Afganistan będzie bardziej akceptowalny dla świata?

Zatrzymanie zapasu energii ze słońca kluczem do transformacji

Jedną z najpopularniejszych form „zazieleniania” budownictwa jest instalowanie przy domach fotowoltaiki. Jednak bez magazynów energii cały entuzjazm prosumentów może wyparować w kilka miesięcy.

Zaczyna się zielona rewolucja w budownictwie mieszkaniowym

Najważniejszy etap transformacji energetycznej w budownictwie właśnie się zaczął. Budynki muszą spełnić wyśrubowane warunki gwarantujące w przyszłości środowisku naturalnemu bezpieczeństwo, a mieszkańcom – niższe rachunki.

Pięta achillesowa systemu elektroenergetycznego

W ostatnich tygodniach polskie koncerny energetyczne pochwaliły się danymi, dotyczącymi przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Bilans wydaje się być pozytywny: w pierwszym półroczu 2021 r. do systemu włączono około 140 tysięcy takich instalacji. Problem w tym, że statystyka może wyglądać atrakcyjnie, ale realia niezależnych producentów prądu nie wyglądają zachęcająco.