Mariusz Janik

W energetyce kiełkuje zielona rewolucja. Rynek pracy zmieni się nie do poznania

W krajach zachodnich odpływ pracowników z sektora tradycyjnej energetyki na rynek OZE jest już faktem. Lada chwila podobne zmiany mogą zacząć zachodzić w Polsce. Prognozy dla rynku pracy są pod tym względem jednoznaczne.

Deus ex machina, czyli prąd z powietrza? Naukowcy przekonują, że to możliwe

W laboratoriach University of Massachusetts Amherst trwają prace nad technologią, która pozwoliłaby uzyskać energię z powietrza. I nie, nie chodzi o produkowanie jej z wiatru lecz pozyskiwanie elektryczności, jaka wytwarzana jest w naszym otoczeniu.

Ropa tanieje, ale prawdziwy rollercoaster dopiero przed nami

Już w niedzielę mają spotkać się przedstawiciele państw należących do naftowego kartelu OPEC+. W twardej wspólnej polityce tych eksporterów zaczynają pojawiać się pęknięcia, które mogą doprowadzić do odwrócenia trendu spadkowego cen.

Mariusz Janik: Od etnosu do wspólnoty

Imigracja stała się politycznym ping-pongiem. Służy dziś do straszenia albo do roztaczania wizji potencjalnych zysków. W rzeczywistości o tym, czy wynika z niej coś pozytywnego czy nie, decydują sami gospodarze.

Satelita Kremla dyskretnie szuka sposobu urwania się ze smyczy

Kazachstan, dawna republika związkowa ZSRR, mimo swoich tradycyjnych bliskich relacji z Moskwą - a także wsparcia, jakiego przed przeszło rokiem Putin udzielił obecnym liderom kraju - próbuje coraz bardziej zdystansować się od Rosji.

Mariusz Janik: Świadoma konsumpcja prądu

30 złotych za MWh energii kosztował w niedzielę o godzinie 14 produkowany wówczas prąd. Kilka godzin później, gdy zapadł zmierzch, cena wróciła do poziomu 600 zł/MWh. Gdyby przeciętny konsument miał szansę grać na tym rynku, mógłby dokonać nie lada zmian w swoich rachunkach.

Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz

Gabinet Olafa Scholza postanowił radykalnie przyspieszyć redukowanie emisji gazów cieplarnianych przez Niemcy. Już w przyszłym roku miałby wejść w życie zakaz montowania nowych systemów grzewczych, które bazowałyby na paliwach emisyjnych.

Mariusz Janik: Życzeniowe plany rządu

Znowelizowana strategia energetyczna to przede wszystkim papierowe prognozy, które rodzą pytania o to, jak chcemy dotrzeć do wyznaczonych celów.

Mariusz Janik: Cena rozrzutności

Słyszymy od rządzących, że inflacja to nie efekt ich działań, tylko energetycznej drożyzny. Ale prawda jest taka, że im więcej energii w inflacji, tym większa wina rządowych zaniedbań.

Śmieci. UE przyspiesza tempo zmian, Polska musi bardziej

Z pozoru mogłoby się wydawać, że w obliczu wszystkich dzisiejszych problemów Europy gospodarka odpadami schodzi na drugi plan. Ale nie, Bruksela wręcz przyspiesza tempo zmian, co oznacza, że Polska będzie musiała przyspieszyć jeszcze bardziej.