Mariusz Janik

Specjaliści rzucają "brudną" pracę. Liczby robią wrażenie

Konsekwencje zmian klimatycznych dotarły do rynku pracy. Mają wiele twarzy: część specjalistów z topowych korporacji rzuca pracę, by się angażować w "zielone" przedsięwzięcia. Naukowcy zmieniają specjalizację. A najmłodsze pokolenie na rynku szerokim łukiem obchodzi te wakaty, które wiążą się z "brudną" działalnością.

Mariusz Janik: Mała styczniowa rewolucja

Od energetyki zależy dziś niemal wszystko: nastroje społeczne, gospodarka, polityka. Otwarcie drzwi dla energetyki wiatrowej na lądzie może przewrócić do góry nogami wszystkie te dziedziny.

Berlin przyspiesza transformację. Wiatr znów powieje w niemieckie żagle

30 GW mocy ma osiągnąć niemiecki sektor morskiej energetyki wiatrowej do 2030 r., a pięć lat później może to być 40 GW. Rząd w Berlinie przekonuje, że mniej więcej czterokrotny wzrost mocy tego sektora - dziś wynoszącej 8 GW - jest w pełni możliwy.

Gitary na celowniku inwestorów. Osłupiające ceny

W czasach powszechnego poszukiwania dóbr inwestycyjnych, które zachowałyby wartość naszych oszczędności - a może nawet dałyby nieco zarobić - na celowniku inwestorów znalazły się gitary. I trzeba przyznać, że obserwując dane o cenach tych instrumentów, czasem można osłupieć.

Najdziwniejsza flota świata rusza Europie z pomocą

Pierwszy tego typu okręt wybudowano co prawda niemal sto lat temu, w 1931 r., ale pływające elektrownie były dotąd w Europie rzadkością. Pojawiały się raczej w najbiedniejszych zakątkach Afryki i Azji. Teraz mogą przyjść z pomocą Europie.

Londyn próbuje zerwać z jeszcze jednym rosyjskim paliwem

Brytyjski fundusz, mający wspierać inicjatywy zmniejszające uzależnienie od rosyjskiego uranu, jest już otwarty dla potencjalnych chętnych.

Mariusz Janik: Gdy diesel zadrży ostatni raz

Niespełna 130 lat po tym, jak Rudolf Diesel opatentował swój nadzwyczaj efektywny typ silnika, historia tej konstrukcji zaczyna dobiegać końca. Ciągną się za nią smród współwiny za zmiany klimatyczne i boleśnie wysokie paragony.

Mariusz Janik: Bańki pękające po cichu

Różnicę między nadzieją a jej porzuceniem możemy oszacować w tym roku na niemal 2 bln dol. O tyle stopniały majątki miliarderów.

Kreml szuka wyłomu w europejskim murze. "Jesteśmy gotowi wznowić dostawy"

Wicepremier Rosji Aleksander Nowak oświadczył, że Rosja jest gotowa wznowić dostawy gazu dla Europy. Ten świąteczny "prezent" może być próbą znalezienia luk w jednolitym dotąd antyrosyjskim froncie UE. Próbą - odpukać - całkiem skuteczną.

Polska zbuduje elektrownie atomowe. Ale kto tam będzie pracował?

Co innego polityczne decyzje o uruchomieniu budżetów i wyborze wykonawcy, a co innego - wieloletnie przygotowania, obejmujące przede wszystkim znalezienie lub wyszkolenie specjalistów, którzy będą tych elektrowni doglądać.