Natura stawia granice

Istotą sporu toczącego się obecnie, nie tylko w Polsce, jest pytanie o to, czy natura, świat ogranicza w jakiś sposób naszą wolę, dla niepoznaki określaną niekiedy wolnością.

Publikacja: 04.09.2020 18:00

Natura stawia granice

Foto: AdobeStock

Chrześcijaństwo, a wraz z nim inspirowana chrześcijaństwem kultura Zachodu, zawiera w sobie fundamentalne przekonanie: świat jest stworzony, ma sens, w jego zasady i normy wpisana jest logika, której człowiek nie może i nie powinien negować. Drugim związanym z tym elementem jest uznanie bycia stworzeniem, oznaczające przyjęcie, że prawa i zasady wpisane w naturę, ale także przedstawione w Dekalogu, są wyrazem pewnego wyższego sensu, a przyjęcie ich jest wyrazem naszej wolności. To głębokie przekonanie, nawet gdy samo istnienie Boga jest podważane, przetrwało w idei praw człowieka i jego godności, które są niezbywalne i których nie może naruszać nawet nasza wolność.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej