Trzeci raj ludzi, natury i robotów

19. Biennale Architektury 2025 w Wenecji jest największe w jego historii. Pokazuje praktyczne działanie sztucznej inteligencji, ale też wielkie możliwości inteligencji natury, która chroni i odbudowuje swój ekosystem, a także inteligencji społecznej.

Publikacja: 23.05.2025 15:00

Mówiący robot z projektu „AM I A STRANGE LOOP?”

Mówiący robot z projektu „AM I A STRANGE LOOP?”

Foto: Monika Kuc (2)

Na 19. Biennale Architektury 2025 w Wenecji możemy odwiedzić 66 pawilonów narodowych, prezentujących indywidualne wystawy. A zbiorowa główna międzynarodowa wystawa obejmuje 300 projektów stworzonych przez 750 architektów, naukowców, filozofów, artystów. Jest to więc największe z dotychczasowych weneckich Biennale Architektury organizowanych co dwa lata wymiennie z Biennale Sztuki. Oba to najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie. Główne tereny wystawowe obejmują Giardini (pełne zieleni ogrody) i Arsenał, w którym kiedyś konstruowano wojenne okręty i statki handlowe. W praktyce wystawy rozprzestrzeniają się na całą Wenecję.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Plus Minus
„Hamlet”: Być albo nie być Englerta i Tarresa
Plus Minus
„Zamęt. Rebelia kontra Imperium”: Karciany asymetryzm
Plus Minus
„Listy 1911–1932”: Pani noblistka i pan przyszły noblista
Plus Minus
„Oszukać przeznaczenie: Więzy krwi”: Wnioski typowe dla horroru
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Ewa K. Czaczkowska: Każdy szczegół ma znaczenie