Jacek Chwedoruk: Donald Trump chce walczyć z dwoma megatrendami

Czy Ameryka w wielobiegunowym świecie może być jeszcze hegemonem? Aby przewodzić, konieczne jest oferowanie innym korzyści. Na razie taki kierunek działań USA nie jest zauważalny - mówi Jacek Chwedoruk, bankier inwestycyjny.

Publikacja: 25.04.2025 06:00

Kursy akcji na światowych giełdach runęły, gdy Donald Trump ogłosił wprowadzenie na wielką skalę wys

Kursy akcji na światowych giełdach runęły, gdy Donald Trump ogłosił wprowadzenie na wielką skalę wysokich ceł. – Wojny celne – jak wiadomo z historii ekonomii – nikomu nie przynoszą korzyści – mówi Jacek Chwedoruk (na zdjęciu maklerzy na Wall Street, 4 kwietnia 2025 r.)

Foto: REUTERS/Brendan McDermid

Po dojściu Donalda Trumpa do władzy mamy wojnę celną, wstrząsy na giełdach, a w tle wciąż konflikt w Ukrainie. Jak na to wszystko reaguje świat finansów?

Sytuacja nie jest wyjątkowa. Kryzysy, wzrosty i zmiany polityki gospodarczej zdarzały się od dziesiątek, jeśli nie setek lat. Takie zmiany miały miejsce podczas wielkich kryzysów finansowych, które często pociągały za sobą gospodarkę. Jeśli chodzi o Ukrainę, warto pamiętać, że na 80 proc. terytorium tego kraju wszystko działa w miarę normalnie. Ludzie muszą z czegoś żyć, coś kupować, funkcjonuje system bankowy, choć z pewnymi ograniczeniami. Nawet w bardzo trudnym czasie gospodarka ma to do siebie, że jakoś funkcjonuje i dostosowuje się do sytuacji. Myślę, że dziś nie przekraczamy jeszcze granic, które byłyby nierozpoznane. Na przykład w poprzednich kryzysach w latach 1987, 2008, 2020 ceny akcji mierzone wskaźnikiem S&P 500 po sześciu miesiącach były już powyżej poziomu spadku. Dlaczego teraz miałoby być inaczej?

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów