„Kościół w Polsce, taki, jaki jest – z generacją biskupów, która nie zdała egzaminu z kryzysu – nie ma przyszłości. Albo będzie to w przyszłości Kościół dotykalnej, wspólnotowej modlitwy, albo nie będzie go wcale” – pisze w najnowszym wydaniu magazynu „Plus Minus” Jacek Borkowicz, autor słynnego artykułu o pedofilskiej aferze proboszcza z Tylawy z października 2001 r. I przypomina tę historię: „sekretarz [Stanisław Dziwisz] zataił przed papieżem egzemplarz „Więzi” z moim artykułem o aferze tylawskiej, jak również robił wszystko, by odciągnąć uwagę Jana Pawła od pytania o nieprzeczytany miesięcznik (papież czytywał „Więź” regularnie)”.

„Problemem Kościoła katolickiego, także w Polsce, jest kultura milczenia, którą przed tygodniem, na łamach »Plusa Minusa«, sugestywnie opisał Tomasz Terlikowski. I nie chodzi tu nawet o samych pedofilów w sutannach, jak również kryjących ich purpuratów i kurialistów. Zbrodnia krzywdzenia najmniejszych to palące sedno, teraz mówimy jednak o szerokim tle. Chodzi o te tysiące księży, którzy osobiście są właściwie bez zarzutu, ale którzy niczego głośno w tej sprawie nie powiedzą. A także nie pozwolą innym, chociażby po to, by nie robić przykrości kolegom księżom” – pisze Borkowicz.

Jak to zmienić? Jaka jest rola laikatu, czyli świeckich, w procesie oczyszczania się Kościoła? Czy w mediach katolickich, w znakomitej większości wydawanych przez diecezje, może znaleźć się miejsce na krytykę kościelnej hierarchii? Jak na sprawy polskiego Kościoła patrzy Stolica Apostolska? Czy możliwe, że podobnie jak w Chile, dojdzie u nas do dymisji całego Episkopatu? I czego tak właściwie od swoich duszpasterzy oczekują Polacy?

Oprócz tego w sobotnio-niedzielnym wydaniu „Rzeczpospolitej” Tomasz Terlikowski przedstawia całą wstrząsającą historię byłego kardynała Theodore’a McCarricka, Jan Maciejewski tłumaczy, dlaczego taktyka obrony św. Jana Pawła II w stylu „dobry papież, źli bojarzy” się najzwyczajniej nie sprawdzi, Eliza Olczyk rozmawia z dr hab. Rafałem Matyją o relacjach państwo-Kościół, a Tomasz Krzyżak, w wywiadzie pod jednoznacznym tytułem „Nie ma innej drogi niż oczyszczenie”, przepytuje o. Adama Żaka, co dokładnie zrobił JP2 w sprawie palącego problemu pedofilii i ukrywania jej przypadków np. w USA.