Pora przemyśleć globalne rządy

Błyskawicznie rosnąca grupa państw zwana BRICS+ ma ambicje wpływać na kierunki rozwoju całego świata. I choć nie każdy z członków podziela antyzachodnią fiksację Iranu czy Rosji, inni się boją, że amerykańską dominację zastąpi chińska, a jeszcze inni wprost ze sobą rywalizują, Zachód nie może tego wyzwania zlekceważyć.

Publikacja: 16.08.2024 10:00

– Razem możemy stworzyć bardziej sprawiedliwy świat – przekonywał podczas szczytu BRICS w sierpniu 2

– Razem możemy stworzyć bardziej sprawiedliwy świat – przekonywał podczas szczytu BRICS w sierpniu 2023 r. w Johannesburgu prezydent RPA Cyril Ramaphosa (w środku). Obok niego od lewej: prezydenci Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva i Chin Xi Jinping oraz premier Indii Narendra Modi i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow

Foto: GIANLUIGI GUERCIA/POOL/AFP

Pod koniec sierpnia 2023 r. uwaga świata na chwilę skupiła się na Johannesburgu. Do RPA na coroczny szczyt grupy BRICS przybyli przywódcy Chin, Indii oraz Brazylii. Rosję reprezentował online prezydent Władimir Putin. Po dwóch dniach rozmów i negocjacji liderzy przedstawili mediom ustalenia 15. szczytu. Głos jako pierwszy zabrał gospodarz, prezydent RPA Cyril Ramaphosa, który ogłosił, że organizacja zgodziła się przyjąć w swoje szeregi sześć nowych państw. Po tych słowach w sali rozległy się gromkie brawa. „Razem możemy stworzyć bardziej inkluzywny i sprawiedliwy świat”, podkreślił prezydent RPA.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Jack Lohman: W muzeum modlono się przed ołtarzem
Plus Minus
Liga mistrzów zarabiania
Plus Minus
Irena Lasota: Nokaut koni
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Wszyscy jesteśmy wyjątkowi
Plus Minus
Przydałaby się czystka
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne