Tomasz Terlikowski: Pseudodebata nad realnymi problemami

Debata na temat precyzyjnego ustalania płci jest w sporcie konieczna. Hejt wobec osób transpłciowych, żenujące żarty, kłamstwa lub fałszywe informacje na temat części zawodniczek z pewnością jej nie ułatwiają.

Publikacja: 16.08.2024 17:00

Lin Yu-ting

Lin Yu-ting

Foto: AFP

Nie milkną echa igrzysk olimpijskich. Tysiące internautów przekazują sobie zdjęcia Tajwanki, która pokonała polską bokserkę, i przekonują, że Julia Szeremeta w istocie jest złotą medalistką, bo przegrała z facetem. Media – głównie z prawej strony, ale nie tylko – publikują zdjęcia, które mają być na to dowodem, i nawet prezydent zabrał w tej sprawie głos. „Julia Szeremeta wywalczyła dla Polski srebrny medal olimpijski w boksie. Pierwszy od dziesięcioleci. Myślę, że wszyscy jesteśmy z Niej ogromnie dumni. Walczyła pięknie i dzielnie! Inne aspekty tej walki przykro komentować. Pani Julio! Brawo! Z całego serca dziękujemy i gratulujemy! Jest Pani wspaniałą Reprezentantką Polski! Duma!” – napisał na portalu X. I choć jego sformułowanie jest niezwykle ostrożne, to i ono wpisuje się w dominującą narrację, zgodnie z którą Polka przegrała z mężczyzną. Z mężczyzną udającym kobietę, względnie transpłciowym mężczyzną – uzupełniłyby prawicowe media i internauci.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Rafał Lisowski: Dla oddechu czytam komiksy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama