Tomasz Terlikowski: Kościelne kontrowersje – prawo kanoniczne wygrywa z empatią

Słowa, słowa, słowa. Tak najkrócej można podsumować działania nowych władz Konferencji Episkopatu Polski. Gdy zaś przychodzi czas na działania, okazuje się, że nie tylko nic nie można, ale też w istocie winni są ci, którzy czegoś w ogóle od Kościoła chcą.

Publikacja: 22.03.2024 10:00

Pogrzeb arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego odbył się z pełną pompą

Pogrzeb arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego odbył się z pełną pompą

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Otwarcia w polskim Kościele nie będzie. Zwyciężyła opcja przeczenia, niedziałania, braku wyrazistości. I wiele wskazuje na to, że nie inaczej będzie w sprawie ochrony małoletnich. Najsmutniejszym tego dowodem jest sprawa pogrzebu skazanego przez Watykan za tuszowanie pedofilii w dwóch diecezjach arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, który odbył się z pełną pompą, mimo protestów skrzywdzonych, w archikatedrze wrocławskiej. Metropolita wrocławski i nowy wiceprzewodniczący KEP uznał bowiem, że prawo kanoniczne na to pozwala, w karach nic na ten temat nie było, a zatem ani empatia wobec skrzywdzonych, ani zwykła ludzka przyzwoitość nie są konieczne.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Plus Minus
Żadnych czułych gestów