Nie żyje abp senior Marian Gołębiewski. Był ukarany przez Watykan

W poniedziałek zmarł arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej. Duchowny miał 86 lat. W 2021 r. hierarcha został ukarany przez Watykan.

Publikacja: 11.03.2024 15:37

Zmarł arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej Marian Gołębiewski

Zmarł arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej Marian Gołębiewski

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

O śmierci arcybiskupa poinformowała w komunikacie archidiecezja wrocławska. "Z chrześcijańską nadzieją życia wiecznego informujemy, że dziś 11 marca br. w godzinach południowych po ciężkiej chorobie odszedł do domu Ojca arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej" - czytamy.

Kuria podała, że uroczystości pogrzebowe abp. Gołębiewskiego rozpoczną się w niedzielę 17 marca o godz. 18:30 mszą św. w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. "Po Eucharystii do godz. 22.00 będzie można indywidualnie czuwać przy trumnie zmarłego metropolity seniora" - przekazano.

Czytaj więcej

Papież odwołał biskupa Dziubę. Diecezja łowicka cenzuruje informacje w tej sprawie

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek 18 marca o godz. 11:00 w katedrze wrocławskiej. Trumna z ciałem zmarłego zostanie złożona w krypcie metropolitów wrocławskich.

W ostatnim czasie abp Marian Gołębiewski przebywał w szpitalu. Pod koniec stycznia archidiecezja wrocławska wydała komunikat, w który prosiła wiernych o modlitwę w intencji duchownego.

Kim był abp Marian Gołębiewski?

Marian Gołębiewski urodził się w 22 września 1937 r. w Trzebuchowie. Ukończył Niższe Seminarium Duchowne im. Jana Długosza we Włocławku. W latach 1956-1962 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. W czerwcu 1962 r. został wyświęcony na prezbitera przez biskupa diecezjalnego włocławskiego Antoniego Pawłowskiego.

Gołębiewski odbył studia w zakresie badania Pisma Świętego na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, naukę kontynuował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Doktorat uzyskał w 1976 r., zaś w 1994 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych.

Czytaj więcej

Zmiany w Kościele. Koniec epoki arcybiskupów Gądeckiego i Jędraszewskiego

Duchowny otrzymał święcenia biskupie 31 sierpnia 1996 r., jako zawołanie biskupie przyjął słowa "Ad imaginem Tuam" (Na obraz i podobieństwo Twoje).

W kwietniu 2004 r. po tym, jak papież Jan Paweł II przyjął rezygnację Henryka Gulbinowicza ze względu na wiek, Marian Gołębiewski został mianowany arcybiskupem metropolitą wrocławskim.

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Gołębiewskiego z obowiązków arcybiskupa metropolity wrocławskiego w maju 2013 r. Powodem było osiągnięcie przez duchownego wieku emerytalnego.

Kara ze strony Watykanu

W 2021 r. wrocławska kuria informowała, że Stolica Apostolska ukarała arcybiskupa Gołębiewskiego. Hierarcha, który w latach 1996-2004 był biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a później przez dziewięć lat archidiecezji wrocławskiej, został ukarany po zakończeniu dochodzenia, które dotyczyło zaniedbań w wyjaśnianiu spraw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z obu tych diecezji.

Czytaj więcej

Andrzej Duda pytany o słowa papieża o "białej fladze". "Rosja nie może zwyciężyć"

Abp Marian Gołębiewski otrzymał nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy. Decyzją Watykanu, nie mógł także uczestniczyć w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, kościelnych i świeckich. Miał też wpłacić, z prywatnych środków, odpowiednią kwotę na rzecz Fundacji świętego Józefa - pieniądze miały być przeznaczone na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystywania seksualnego.

Przed rokiem, w marcu 2023 r., abp Gołębiewski złamał zakaz, biorąc udział w święceniach biskupich ks. Sławomira Odera i jego ingresie do katedry gliwickiej. Rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak SJ oświadczył wówczas, że "zgodnie z prawem kościelnym arcybiskup senior podlega wyłącznie bezpośredniej jurysdykcji Stolicy Apostolskiej".

Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący