Irena Lasota: Być Czeczenem

Odsyłając Czeczenów do Rosji, my – Zachód – kolektywnie umywamy ręce od odpowiedzialności za ludobójstwo dokonywane przez Rosję w Czeczenii między 1994 i 2001 rokiem.

Publikacja: 26.01.2024 17:00

Irena Lasota

Irena Lasota

Foto: Fotorzepa, Dariusz Golik

Amnesty International i inne organizacje obrony praw człowieka są poważnie zaniepokojone, że kraje Unii Europejskiej deportują do Rosji osoby ubiegające się o prawo azylu. Wśród tych krajów wymienione są m.in. Niemcy, Francja i Polska. Deportowani zazwyczaj pochodzą z Kaukazu Północnego i tam zwykle trafiają po zatrzymaniu na lotnisku w Moskwie.

Proceder ten jest niepokojący z kilku powodów. Przede wszystkim, Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą i cierpi na brak poborowych żołnierzy. Mięso armatnie nie jest brane z Moskwy czy Petersburga, a tym bardziej nie spośród rosyjskiej złotej młodzieży bawiącej się na Riwierze czy w Miami. Głównie zasilane jest z biednej rosyjskiej dalekiej prowincji i nierosyjskich republik.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia