Zamek z czasopisma

Niewielu żołnierzy Kompanii X brało udział w prawdziwej walce. Operacja „Tarbrush” jednakże doszła do skutku. Gdyby nie informacje Lane’a, lądowanie w Normandii mogłoby zostać odłożone do lipca czy nawet sierpnia 1944 roku.

Publikacja: 19.01.2024 17:00

Château de La Roche-Guyon – zamek i twierdza – w czasie II wojny światowej stanowił siedzibę marszał

Château de La Roche-Guyon – zamek i twierdza – w czasie II wojny światowej stanowił siedzibę marszałka polnego Rzeszy Erwina Rommla

Foto: Pack-Shot/Shutterstock

22maja 1943 roku, dzień przed wydaniem przez Starego Colinowi Ansonowi i Paulowi Streetenowi rozkazu spakowania się przed nieznanym zadaniem, w ratuszu Aberdovey wydano bal na cześć Kompanii X. Rekruci i miejscowi próbowali się bawić, lecz nastrój był poważny. Niedawno ogłoszono, że oddział przeniesie się na dalsze szkolenie do Eastbourne, nadmorskiego kurortu w południowej Anglii. Żołnierze z żalem myśleli o opuszczeniu gościnnej miejscowości i jej mieszkańców. Ci ostatni rozumieli natomiast, że bez gromadki inteligentnych, uprzejmych, interesujących młodzieńców ich życie nie będzie już takie samo.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów