„Zarażeni dźwiękiem”: 30 sekund na przykucie uwagi

Choć książce „Zarażeni dźwiękiem” pozornie bliżej do publikacji naukowej, zrozumie ją każdy, komu bliski jest świat muzyki i nowych technologii.

Publikacja: 17.11.2023 17:00

„Zarażeni dźwiękiem”: 30 sekund na przykucie uwagi

Foto: mat.pras.

Stanisław Trzciński od 30 lat działa w branży muzycznej, a przy tym jest kulturoznawcą, ekonomistą, przedsiębiorcą, organizatorem imprez. Książka „Zarażeni dźwiękiem. Rynek muzyczny w czasach sztucznej inteligencji” to owoc kilkuletnich analiz współczesnej kultury muzycznej. Trzciński przejrzał światową literaturę, przeprowadził badania i opracował scenariusze dalszego rozwoju branży.

Formą książka przypomina podręcznik, encyklopedię i rozprawę doktorską w jednym. Czytamy w niej, że kultura „przeskakiwania z okienka do okienka” i miniaturyzacja doświadczeń sprawiły, że częściej dziś słuchamy muzyki, niż ją słyszymy. Produkcje muzyczne mają obecnie jedynie 30 sekund na przykucie uwagi odbiorcy. Na dodatek sztuczna inteligencja coraz mocniej ingeruje w ten świat. Przykładem są wirtualni artyści, którzy bywają równie popularni, jak ci prawdziwi. AI pozwala też nagrać przebój w kilku wersjach językowych, nawet jeśli artysta nie jest poliglotą. Do tego dochodzi pozyskiwanie informacji o odbiorcach i wiele innych zjawisk. Branża jest tym faktem oczywiście zaniepokojona.

Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.

Plus Minus
„Flashback 2": Dawne sztuczki nie działają
Plus Minus
Jan Maciejewski: Atomowa era moralności
Plus Minus
„Dzień dobry, ja też umieram”: Opowieści z krypty
Plus Minus
Tylko taki szaleniec jak Javier Milei uratuje Argentynę
Plus Minus
Robert Mazurek: Pierwszy Mulat w mieście
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?