„Społeczny wizerunek wody do picia”: Nowy zapach wody

Okazuje się, że woda jest obiektem badań fizyków, biologów i geografów, ale też socjologów.

Publikacja: 02.06.2023 17:00

„Społeczny wizerunek wody do picia”: Nowy zapach wody

Foto: mat.pras.

Jest wartością społeczną, bo wpływa na wiele sfer życia: od zdrowia po politykę, w której wyzwaniem dla rządów jest zapewnienie wody odpowiedniej jakości. Taki jest punkt wyjścia książki dwóch profesorów socjologii, z której czytelnik dowie się, jak woda pitna jest dostarczana, a potem konsumowana przez Polaków.

W ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się grupa osób, które piją wodę z kranu bez przegotowania. Na początku XXI wieku takie praktyki można było zauważyć w jednym na dziesięć gospodarstw domowych, teraz niemal w połowie. Badani uważają, że woda dziś przede wszystkim pachnie lepiej, czyli bardziej „roślinnie” i „neutralnie” w porównaniu z tą, która z kranów płynęła kilkanaście lat temu. Polska, obok USA, Holandii i Tanzanii, należy do krajów, które wykorzystują nie więcej niż 20 proc. swoich zasobów wody odnawialnej. Katar, Indie czy San Marino zużywają ponad 80 proc., a Kanada i Białoruś mniej niż 10 proc. Lekturę utrudnia to, że takie informacje nie są wyeksponowane i trzeba ich szukać np. między danymi laboratoryjnymi o parametrach bakterii grupy coli czy enterokoków.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Plus Minus
Chińskie marzenie
Plus Minus
Jarosław Flis: Byłoby dobrze, żeby błędy wyborcze nie napędzały paranoi
Plus Minus
„Aniela” na Netlfiksie. Libki kontra dziewczyny z Pragi
Plus Minus
„Jak wytresować smoka” to wierna kopia animacji sprzed 15 lat
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
gra
„Byczy Baron” to nowa, bycza wersja bardzo dobrej gry – „6. bierze!”