Czy Europa wycofa się z walki o klimat

Zielona rewolucja jeszcze na dobre się nie rozkręciła, a już zaczyna hamować. W obliczu wojny w Ukrainie i sytuacji gospodarczej na świecie ratowanie środowiska naturalnego schodzi na coraz dalszy plan. Słony rachunek przyjdzie jednak szybciej, niż się spodziewamy.

Publikacja: 26.05.2023 10:00

18 maja, mieszkańcy Lugo pod Rawenną zmagają się z powodzią wywołaną gwałtownymi ulewami, zjawiskiem

18 maja, mieszkańcy Lugo pod Rawenną zmagają się z powodzią wywołaną gwałtownymi ulewami, zjawiskiem niespotykanym o tej porze roku we wschodniej Italii. Do 20 maja było 14 ofiar śmiertelnych

Foto: Andreas SOLARO/AFP

Francja dała za wygraną. A jeśli tak, to za wygraną dała też zjednoczona Europa. A więc i świat. W 2015 roku na konferencji ONZ w Paryżu w sprawie zmian klimatycznych przywódcy 195 państw zobowiązali się do podjęcia wszelkich działań, aby ocieplenie klimatu w stosunku do czasów sprzed rewolucji przemysłowej (przełom XVIII i XIX wieku) nie przekroczyło do końca XXI wieku 2 stopni Celsjusza, a najlepiej żeby było poniżej 1,5 stopnia. Zobowiązanie było traktowane na tyle poważnie, że kiedy w czerwcu 2017 r. Donald Trump zapowiedział, iż Ameryka wycofuje się z porozumienia, uznano to za dramat. A gdy Joe Biden cztery lata później ogłosił, ze Stany Zjednoczone wracają do umowy – świętowano triumf.

Pozostało 95% artykułu

Czytaj dalej. Tylko 29,90 zł miesięcznie

Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Plus Minus
Byłam na Szewskiej
Plus Minus
Jan Maciejewski: Kapłaństwo kobiet, następny plaster salami
Plus Minus
Wojciech Włodarczyk: Mamy kłopot ze sztuką współczesną
Plus Minus
„Świdermajerowie”: Wysokie progi Świdra
Plus Minus
Marek Biernacki: Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz nieświadomie pomagali Rosji