Reklama
Rozwiń

Posłuchaj, Plus Minus: Ludobójstwo, o którym nie wolno zapomnieć

19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak zmienia się pamięć o tej zbrojnej walce? Czy traktujemy ją już jako naszą wspólną historię? Jak mit Żydowskiej Organizacji Bojowej wpłynął na ideowe fundamenty państwa Izrael? I czy bez powstania w getcie byłoby powstanie warszawskie? O tym rozmawiają Michał Płociński i Michał Szułdrzyński.

Publikacja: 14.04.2023 13:20

Posłuchaj, Plus Minus: Ludobójstwo, o którym nie wolno zapomnieć

Foto: Konrad Siuda

Rozmowa wprowadza do najnowszego numeru magazynu „Plus Minus”, sobotnio-niedzielnego wydania „Rzeczpospolitej”, w którym przed 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim piszemy o historii tego zrywu, ale też samym fenomenie gett tworzonych przez niemieckiego okupanta oraz współczesnej pamięci – o tym, jak dzisiejsi Polacy traktują tę historię.

„Niemcy utworzyli »żydowskie dzielnice mieszkaniowe« w ponad tysiącu polskich miast i miasteczek. W niektórych istniały kilka dni, a w innych kilka lat. W wielu z nich nie ma dziś śladu po gettach. Ale są ludzie, którzy chcą zachować pamięć po dawnych mieszkańcach” – pisze Aleksandra Fandrejewska. I artykule pt. „Nie tylko Warszawa, Kraków i Łódź. To był kraj tysiąca gett” przygląda się temu, co po nich pozostało.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„F1: Film” z Bradem Pittem jako przejaw desperacji Apple Studios. Czy to hit?
Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem