Teheranu i Saudów groźba atomowa

Izrael i Arabia Saudyjska obawiają się, że nowy prezydent USA Joe Biden złagodzi kurs wobec Iranu. Z tego powodu Tel Awiw uderza w program atomowy ajatollahów, a Rijad z pomocą Chin potajemnie rozwija swój przemysł jądrowy.

Publikacja: 11.12.2020 10:00

Teheran, 30 listopada 2020 r. Pogrzeb zabitego w zamachu fizyka nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha nie

Teheran, 30 listopada 2020 r. Pogrzeb zabitego w zamachu fizyka nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha nie oznacza prawdopodobnie jednoczesnego pogrzebania irańskiego programu atomowego

Foto: Teheran, 30 listopada 2020 r. Pogrzeb zabitego w zamachu fizyka nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha

W drugiej połowie listopada 2020 r. w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej podkreślił, że jego kraj zastrzega sobie prawo do posiadania broni nuklearnej, jeśli Iran stanie się mocarstwem atomowym. „To zdecydowanie jedna z opcji" – powiedział dziennikarzom Adil al-Dżubajr. Jego zdaniem tylko presja może zmusić Teheran do zrezygnowania z prac nad programem nuklearnym. Kilka dni później w podobnym tonie wypowiedział się Beniamin Netanjahu. Izraelski premier podczas wizyty w kibucu, w którym mieszkał David Ben Gurion, stwierdził, że jego kraj nie pozwoli na to, by Iran miał broń nuklearną. „Nie może być powrotu do porozumienia atomowego. Musimy trzymać się bezkompromisowej polityki, która zapewnia, że Teheran nie będzie pracował nad arsenałem atomowym" – powiedział.

Pozostało 96% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI. Czy Europa ma problem z konkurencyjnością?
Plus Minus
„Psy gończe”: Dużo gadania, mało emocji
Plus Minus
„Miasta marzeń”: Metropolia pełna kafelków
Plus Minus
„Kochany, najukochańszy”: Miłość nie potrzebuje odpowiedzi
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Plus Minus
„Masz się łasić. Mobbing w Polsce”: Mobbing narodowy