Niemcy. Antycovidowcy jak ruch oporu przeciw totalitarnemu państwu

Nawet nasi zachodni sąsiedzi, którzy lubią sięgać po konkretne i naukowe wyjaśnienia, są bezradni wobec ludzi protestujących przeciw obostrzeniom związanym z epidemią koronawirusa. Protestują bowiem przedstawiciele praktycznie wszystkich grup wiekowych, klasowych oraz światopoglądowych. Od wegan i miłośników jogi po nacjonalistów.

Aktualizacja: 19.12.2020 09:58 Publikacja: 18.12.2020 18:00

Niemcy demonstrujący przeciwko covidowej polityce rządu Angeli Merkel wydają nawet swoje własne pism

Niemcy demonstrujący przeciwko covidowej polityce rządu Angeli Merkel wydają nawet swoje własne pismo – „Demokratischer Widerstand” („Demokratyczny opór”). Demonstracja w Karlsruhe 14 listopada 2020 r.

Foto: dpa/afp

Zaczęło się w kwietniu od 50 osób, w maju było już parę tysięcy. 1 sierpnia na ulicach niemieckiej stolicy protestowało 20–30 tys. osób, zaś w listopadzie w Lipsku zebrało się już 20–45 tys.

Na ich demonstracjach tęczowe flagi powiewają tak samo gęsto jak symbole związane z najczarniejszym rozdziałem w niemieckiej historii. Nie mniej irytujące są hasła, którymi posługuje się ten ruch. Wielotysięczny tłum krzyczy i śpiewa „Wir sind das Volk!" („Jesteśmy narodem!"). To hasło jest ważnym elementem tożsamościowym dla Niemiec Wschodnich, gdyż towarzyszyło protestującym u schyłku reżimu enerdowskiego w 1989 roku. Trudno powiedzieć, dlaczego dziś znów sięga się w Niemczech po retorykę, która – ni mniej, ni więcej – wprost nawołuje do uwzględnienia woli suwerena, którym jest naród.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Cannes. Religia kina”: Kino jak miłość życia
Plus Minus
„5 grudniów”: Długie pożegnanie
Plus Minus
„BrainBox Pocket: Kosmos”: Pamięć szpiega pod presją czasu
Plus Minus
„Moralna AI”: Sztuczna odpowiedzialność
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„The Electric State”: Jak przepalić 320 milionów