Aleksandra Fedorska

Czy turbiny wiatraków odlecą z Niemiec do Chin i Indii?

Po upadku stoczni MV Werften, zamknięciu fabryki Caterpillar i zawieszeniu gazociągu Nord Stream 2 Meklemburgię – Pomorze Przednie czeka kolejny cios.

Perła w koronie niemieckiego przemysłu stoczniowego na sprzedaż

ThyssenKrupp chce sprzedać największą stocznię niemiecką. Koncern musi w tym roku przekuć straty w miliardowy zysk. I znaleźć wielkie pieniądze na przestawienie się na czystą energię.

Jedna z największych niemieckich stoczni ogłosiła upadłość

Upadek stoczni MV Werften. To problem dla Meklemburgii-Pomorza Wschodniego, gdzie MV Werften zatrudnia 2000 osób.

Biogazownie w Niemczech – dwa kroki do przodu, jeden do tyłu

Sytuacja biogazowni w Niemczech nie jest jednoznaczna. Ocena zależy często od tego, kogo się spyta. Statystyki firmy Statista świadczą o niewielkim wzroście liczby biogazowni w 2021 roku o 50 sztuk. Całkiem inne wnioski można wysnuć z wypowiedzi stowarzyszeń rolniczych oraz mediów branży agrorolniczej.

Kłótnia o gaz i atom rozsadza belgijski rząd

Belgia musiała czekać 1,5 roku nim partiom zasiadającym w parlamencie udało się dojść do porozumienia i ogłosić powstanie nowego rządu. Koalicja rządowa, tzw. koalicja Vivaldiego, nawiązująca do kompozytora „Czterech pór roku”, ma profil lewicowo-ekologiczno-liberalny.

Białoruski eksport – wątpliwa historia sukcesu

Handel Białorusi z Niemcami czy Holandią maleje od lat. Tegoroczne odbicie to tylko nadrabianie zaległości z pandemicznego roku 2020.

Białoruski Great Stone. Ból głowy Nadrenii

Dzięki chińskim i niemieckim inwestycjom Białoruś miała się stać ważnym hubem tranzytowym dla eksportu z Chin do UE. Ale Niemcy mogą się wycofać.

Kryzys dopadł stocznie za Odrą

Pandemia podcięła popyt na wielkie i kosztowne statki wycieczkowe, pozbawiając pracy rzesze stoczniowców ze wschodnich Niemiec.

Niemieckie porty łączą siły w walce z konkurencją

Na Morzu Północnym Niemcy rywalizują z Holendrami. Na Bałtyku solą w ich oku są Gdańsk, Gdynia i Świnoujście.

Wysoka cena powodzi na Zachodzie Europy

Straty w Niemczech, Belgii i Holandii mogą sięgnąć nawet 15 mld euro. Sam koszt akcji ratowniczej w RFN wynosi już 2 mld euro.