Aleksandra Fedorska

Białoruski Great Stone. Ból głowy Nadrenii

Dzięki chińskim i niemieckim inwestycjom Białoruś miała się stać ważnym hubem tranzytowym dla eksportu z Chin do UE. Ale Niemcy mogą się wycofać.

Kryzys dopadł stocznie za Odrą

Pandemia podcięła popyt na wielkie i kosztowne statki wycieczkowe, pozbawiając pracy rzesze stoczniowców ze wschodnich Niemiec.

Niemieckie porty łączą siły w walce z konkurencją

Na Morzu Północnym Niemcy rywalizują z Holendrami. Na Bałtyku solą w ich oku są Gdańsk, Gdynia i Świnoujście.

Wysoka cena powodzi na Zachodzie Europy

Straty w Niemczech, Belgii i Holandii mogą sięgnąć nawet 15 mld euro. Sam koszt akcji ratowniczej w RFN wynosi już 2 mld euro.

Czy czeski król węgla przechytrzy Niemców

Media w Niemczech ostrzegają, że Daniel Křetínský może wykręcić się od kosztów rekultywacji w kopalniach, które tamtejszy rząd chce zamknąć do 2038 r.

Tesla kompletuje załogę do zakładu pod Berlinem

Urząd pracy we Frankfurcie nad Odrą utworzył specjalny zespół konsultantów zajmujący się wyłącznie Teslą. Po polskiej stronie granicznej rzeki cisza.

Dokąd zmierza Europejski System Handlu Emisjami

Za ideą Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) stoi przekonanie, że jeśli emisje dwutlenku węgla przybierają formę obciążenia finansowego dla emitującego, to zacznie on je redukować.

Zieloni stawiają na zieloną stal w niemieckim hutnictwie

Ugrupowanie, które ma duże szanse na wygraną w wyborach za Odrą, wysoko zawiesza ekologiczną poprzeczkę kluczowemu przemysłowi naszego sąsiada.

Niemcy o drodze wodnej na Odrze

Warte 30 mld zł polskie plany inwestycji w żeglowność rzeki podzieliły naszych zachodnich sąsiadów.

Ciepło z serwerów ogrzewa miasta

W cyfrowym świecie naszej ery podstawą funkcjonowania urządzeń i procesów jest przetwarzanie danych. Oznacza to niezliczoną liczbę obliczeń cyfrowych, które wykonywane są przez serwery. Na początku wiele firm i instytucji dysponowało własnymi serwerami. Jednak z czasem ich wydajność nie wystarczała i technologia chmury wskazała nowy wektor rozwoju.