Aleksandra Fedorska

Polscy turyści polubili Niemcy. Szczególnie Bawarię i Berlin

Do Niemiec jeździ coraz więcej turystów z Polski. Lubią oni szczególnie Bawarię i Berlin. Odkrywają też coraz częściej regiony przygraniczne, które przeprowadzają w Polsce intensywne akcje promocyjne.

Polacy ciągną do pracy w Tesli w Niemczech. „Ciężko się dostać, ale warto”

Polacy to duża część 10-tysięcznej załogi fabryki Tesli w Gruenheide. Prawie co czwarty jej pracownik pochodzi z Polski. Fabryka położona jest około 60 km od granicy z Polską.

Niemieckie sieci handlowe szykują ekspansję w Polsce. Powód? Wysoka inflacja

Niemieckie sieci handlowe Woolworth i Aldi zapowiadają powstanie 1000 sklepów w Polsce w ciągu nadchodzących lat. Ekspansja na tak dużą skalę spowodowana jest wysoką inflacją w Polsce.

Niemcy przeżywają kryzys kształcenia zawodowego

Nasi sąsiedzi wolą studiować. Przeżywają kryzys kształcenia zawodowego, filaru ich gospodarki.

Czy turbiny wiatraków odlecą z Niemiec do Chin i Indii?

Po upadku stoczni MV Werften, zamknięciu fabryki Caterpillar i zawieszeniu gazociągu Nord Stream 2 Meklemburgię – Pomorze Przednie czeka kolejny cios.

Perła w koronie niemieckiego przemysłu stoczniowego na sprzedaż

ThyssenKrupp chce sprzedać największą stocznię niemiecką. Koncern musi w tym roku przekuć straty w miliardowy zysk. I znaleźć wielkie pieniądze na przestawienie się na czystą energię.

Jedna z największych niemieckich stoczni ogłosiła upadłość

Upadek stoczni MV Werften. To problem dla Meklemburgii-Pomorza Wschodniego, gdzie MV Werften zatrudnia 2000 osób.

Biogazownie w Niemczech – dwa kroki do przodu, jeden do tyłu

Sytuacja biogazowni w Niemczech nie jest jednoznaczna. Ocena zależy często od tego, kogo się spyta. Statystyki firmy Statista świadczą o niewielkim wzroście liczby biogazowni w 2021 roku o 50 sztuk. Całkiem inne wnioski można wysnuć z wypowiedzi stowarzyszeń rolniczych oraz mediów branży agrorolniczej.

Kłótnia o gaz i atom rozsadza belgijski rząd

Belgia musiała czekać 1,5 roku nim partiom zasiadającym w parlamencie udało się dojść do porozumienia i ogłosić powstanie nowego rządu. Koalicja rządowa, tzw. koalicja Vivaldiego, nawiązująca do kompozytora „Czterech pór roku”, ma profil lewicowo-ekologiczno-liberalny.

Białoruski eksport – wątpliwa historia sukcesu

Handel Białorusi z Niemcami czy Holandią maleje od lat. Tegoroczne odbicie to tylko nadrabianie zaległości z pandemicznego roku 2020.