"Dzienniki. Tom 1. 1882–1883": Cierpienia młodego Stefana Żeromskiego

"Dzienniki" Stefana Żeromskiego to zapiski, którymi autor "Przedwiośnia" zapełniał kieszonkowe notesy.

Publikacja: 29.04.2022 17:00

"Dzienniki. Tom 1. 1882–1883": Cierpienia młodego Stefana Żeromskiego

Foto: materiały prasowe

Interesowały się nimi kolejne pokolenia literaturoznawców, którzy po latach porządkowali i redagowali ten diariusz. Ich najnowsza edycja książkowa ukazuje się ponad 60 lat po wydaniu poprzedniej. Ale co najważniejsze, wydanie wzbogacono o informacje, których czytelnik nie miał szans poznać wcześniej, głównie z powodów politycznych i obyczajowych.

Żeromskiego poznajemy jako 18-latka, który nienawidzi rosyjskich zaborców i pisze 30 listów miłosnych do kobiety, z którą nigdy nie rozmawiał, lecz zauroczyły go jej spojrzenie i uśmiech. Pisarz przyznaje się do bujnego życia erotycznego, w tym do korzystania z usług prostytutek, chorób wenerycznych czy zbiorowych zabaw seksualnych ze szwaczkami. Młody Żeromski zdradza, dlaczego zerwał kontakty z siostrami i z którymi przedmiotami w szkole miał problemy. Nowy wstęp odsłania kulisy intryg, które dotyczyły „Dzienników". Ich autograf przywłaszczyła sobie partnerka pisarza, Anna Zawadzka, mimo że w testamencie Żeromski zapisał go Polskiemu PEN Clubowi. Ten intymny pamiętnik daje też obraz Polski sprzed niemal półtora wieku. 19 maja minie 140 lat, od kiedy Żeromski zaczął pisać swoje notatki.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Oswoić i zrozumieć Polskę
Plus Minus
„Rodzina w sieci, czyli polowanie na followersów”: Kiedy rodzice zmieniają się w influencerów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Robert M. Wegner: Kawałki metalu w uchu
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Rok po 7 października Bliski Wschód płonie
Plus Minus
Taki pejzaż
Plus Minus
Jan Maciejewski: Pochwała przypadku