Joanna Szczepkowska: Znikające granice

Podczas oscarowej gali Chris Rock, który zażartował z Jady Pinkett Smith, został niespodziewanie spoliczkowany przez jej męża Willa Smitha. Epizod opisują media na całym świecie. Niektóre poświęcają mu prawie tyle czasu, co wojnie w Ukrainie. Jakby zapominając, że żyjemy w stanie ogólnego zagrożenia, odbiegającym od normy. Przez normę rozumiem też wojny, głód, klimat i wszystko to, co niby zawsze istnieje, ale na ogół daleko od nas– albo w miejscu, albo w czasie. Wojna w Ukrainie jest inna, bo nasze myśli o możliwej zagładzie są bliżej naszej świadomości.

Publikacja: 01.04.2022 17:00

Joanna Szczepkowska: Znikające granice

Foto: AFP

Oczywiście, wszyscy żyjący w naszej epoce widzą choćby nieprzewidywalność i możliwe skutki chwiejnych nastrojów dyktatora Korei Północnej. To jednak jest daleko. Tak daleko, że po prostu odrzucamy wpływ Korei na nasze istnienie, nie mamy zamiaru codziennie życ w strachu z powodu humorów dyktatora, mieszkającego tak daleko od nas, od naszej kultury. Kwestia „guzika atomowego", który zależy od grymasu psychopaty, jest – można powiedzieć – stanem podświadomości kilku pokoleń epoce. Jednak nie boimy się tego na co dzień, bo byśmy po prostu zeszli z tego świata ze strachu przed Koreą, choć przecież tam nie mieszkamy.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów