Joanna Szczepkowska

Joanna Szczepkowska

Aktorka, pisarka, felietonistka

Joanna Szczepkowska: Z pasją oglądam historyczne koronacje

Muszę przyznać, że należę do tych, dla których ceremonia wyniesienia na tron księcia Karola miała znaczenie – czekałam na nią i oglądałam z wielką uwagą.

Joanna Szczepkowska: Moja kara dożywocia

Nikt nie rodzi się potworem, potwora stwarzają okoliczności i dopiero poznając je, można ocenić, dlaczego człowiek przestał myśleć i czuć po ludzku.

Joanna Szczepkowska: Zełenski i dzień iluzji

Racją stanu Ukrainy jest wejście do Unii Europejskiej. A mimo to podczas wizyty w Polsce prezydent Zełenski dziękował rządowi niechętnemu Brukseli.

Joanna Szczepkowska: Sławomir Mentzen – robot polityczny

Obejrzałam sobie nagrania programów Bosaka i Mentzena na YouTubie. Wszystko, co mówią, adresują do swoich rówieśników. A młodzi wyborcy słyszą głównie to, co dotyczy ich finansowej sytuacji. To wystarczy, żeby nie słyszeć: nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji i Unii Europejskiej.

Joanna Szczepkowska: Rozczarowanie Janem Pawłem II

Z rosnącym przerażeniem słucham tłumaczeń o polskim kontekście historycznym, o walce SB z Kościołem, która generowała strach i przez to usprawiedliwione było tuszowanie gwałtów.

Joanna Szczepkowska: Najtrudniejsze są dziecinne pytania

Co to są granice? – zapytało mnie dziecko znajomych, patrząc w oczy z ufnością pięciolatka.

Joanna Szczepkowska: Jest jeden wieszcz i jeden poemat

Największym polskim wieszczem narodowym, a nawet globalnym, powinien zostać obwołany Jan Brzechwa. A na literackich szczytach powinien królować jego wiersz „Na straganie”.

Joanna Szczepkowska: Wszystko dzieje się za szybko

Nie wiem, czy tak jest wszędzie, ale gdziekolwiek się pojawię, widzę ludzi w pomarańczowych czapkach, i sama taką noszę. Pomarańczowe czapki są wykupywane na pniu. Dlaczego to jest ważne w tak dramatycznym czasie?

Joanna Szczepkowska: Rzecznik i imigranci

Słucham i obserwuję nowego zastępcę rzecznika praw obywatelskich i nie widzę jego oburzenia wobec łamania prawa.