Książkowy lek na niedosłuch

Pierwszą na świecie operację przywracającą słuch osobie z częściową głuchotą przeprowadzono w lipcu 2002 r. w Polsce. Dziesięć lat wcześniej, niesłyszącemu pacjentowi po raz pierwszy w naszym kraju wszczepiono implant ślimakowy. Oba pionierskie zabiegi wykonał prof. Henryk Skarżyński. W „Powrocie Beethovena" znanego otolaryngologa poznajemy od innej strony: jako autora literackiej opowieści i jej bohatera.

Publikacja: 09.07.2021 18:00

Książkowy lek na niedosłuch

Foto: materiały prasowe

Jego książka to trzy przeplatające się ze sobą historie. Pierwsza to fragmenty wspomnień o Ludwigu van Beethovenie, który tworzył muzyczne arcydzieła pomimo coraz większych problemów ze słuchem („Aby w teatrze zrozumieć artystów, muszę siedzieć tuż przy orkiestrze" – pisał w liście do przyjaciela).

Kolejna historia rozpoczyna się niemal 200 lat później. Pojawiają się w niej Olga i jej syn Olaf, który jako dziecko „nie słuchał się" dorosłych. Powód był podobny jak w przypadku Beethovena: głęboka wada słuchu.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Jarosław Kaczyński powtarza drogę Benjamina Netanjahu
Plus Minus
Kataryna: Ewa Wrzosek nie daje o sobie zapomnieć
Plus Minus
Dwie książki o Bałkanach ‒ o zbrodniach wojennych i politycznych. „Winda Schindlera” i „Ohyda”
Plus Minus
Marek Budzisz: Powszechny pobór do wojska w zniewieściałym społeczeństwie
Plus Minus
Bartosz Węglarczyk: Spojrzeć na świat oczami Żyda
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił