Materiał do negocjacji ze Stalinem

Pierwsze dokumenty z kolekcji gen. Andersa opublikujemy już 17 września, w symboliczną rocznicę agresji sowieckiej, od której cała ta historia się zaczęła - mówi Wojciech Kozłowski, historyk, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami

Aktualizacja: 29.01.2017 16:12 Publikacja: 26.01.2017 10:50

Rzeczpospolita: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego i amerykański Instytut Hoovera podpisały w tym tygodniu porozumienie w sprawie tzw. archiwum generała Andersa. Na czym będzie polegała ta współpraca?

Chodzi o około 30 tys. relacji o sowieckim terrorze, składanych przez żołnierzy i cywilów, którzy opuścili Związek Sowiecki razem z gen. Andersem. Zamierzamy przygotować transkrypcje tych dokumentów, opracować je, przetłumaczyć na angielski i udostępnić w sieci, co – mamy nadzieję – znacząco zwiększy zainteresowanie nimi wśród światowych badaczy, dziennikarzy i ludzi kultury, a także wszystkich zainteresowanych historią komunizmu. W dzisiejszych czasach dostępność takich materiałów w internecie jest nie do przecenienia. Zakładamy, że w przyszłości nasza współpraca obejmie kolejne materiały dotyczące historii Polski zgromadzone w bibliotece Instytutu na Uniwersytecie Stanforda. Po prostu od czegoś musimy zacząć, a z czysto technicznych względów nie możemy brać się za wszystko naraz.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne