Były redaktor naczelny "Wall Street Journal": Mowa nienawiści zostanie ukrócona

Dziennikarstwo śledcze jest fundamentem zawodu. Nie polega jedynie na relacjonowaniu wydarzeń, ale na ujawnianiu zacieranych śladów i łączeniu faktów. A bez znajomości „drugiego dna” rzeczywistości wiedza o świecie pozostaje powierzchowna - mówi Marcus Brauchli, były redaktor naczelny „The Wall Street Journal” i redaktor wykonawczy „The Washington Post”.

Publikacja: 16.03.2018 16:00

Były redaktor naczelny "Wall Street Journal": Mowa nienawiści zostanie ukrócona

Foto: Bloomberg News

Plus Minus: Jesteśmy świadkami głębokich przemian w mediach. Internet wchodzi w miejsce zarezerwowane dotąd dla tradycyjnych mediów. W jakim stopniu ten proces wpływa na misję dziennikarską?

Marcus Brauchli: Sama misja pozostanie niezmienna: informować, oświetlać mroczne kąty, pociągać możnych do odpowiedzialności, zapewniać przejrzystość życia publicznego, które jest filarem demokracji. Jednak zmieniły się formy dziennikarstwa i poszerzyło się jego spektrum. Mnożą się skrajnie krótkie formy wypowiedzi, które pozwalają niemal w czasie rzeczywistym opisywać wydarzenia.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił