Cząsteczki wirusa zostały nieznacznie zmodyfikowane w taki sposób, aby można było odróżnić twór sztuczny od wirusów naturalnie występujących w środowisku. Sprawdzono też jego działanie. Syntetycznego wirusa wstrzyknięto myszom. Zwierzęta zostały sparaliżowane i zdechły. Jednak zjadliwość sztucznego wirusa polio była niższa niż tego „prawdziwego” o ok. tysiąca razy.
Wirus polio to jednak tylko pierwszy krok. W ten sam sposób można zrobić syntetyczną wersję wirusa ospy czy Ebola. Gdy naukowcy pierwszy raz stworzyli syntetycznego wirusa polio, tę operację mogło powtórzyć zaledwie kilka laboratoriów na świecie. Dziś jest to znacznie łatwiejsze.
– Wiedzieliśmy, że coś takiego może się stać – komentował dla sieci BBC dr C. J. Peters z Centrum Bioobrony Wydziału Medycznego Uniwersytetu Teksasu. – To tylko kwestia czasu, zanim ktoś to zrobi.
– Postęp w badaniach biomedycznych ma swoje ciemne strony, w postępie nauki kryje się pewne zagrożenie – mówi dr Wimmer. – To jest nowa rzeczywistość, nowe zagrożenia. Świat powinien być na to przygotowany.
Ventera nie opuszcza jednak entuzjazm: – Ogranicza nas tylko wyobraźnia.
[ramka][b]Krótka historia sztucznych organizmów[/b]
[b]1995 Genom bakterii M. genitalium rozszyfrowany[/b]
Zespół Craiga Ventera zsekwencjonował genom prostej bakterii Mycoplasma genitalium. Wzięto ją na celownik, ponieważ wówczas uważano ją za najmniejszą i najmniej skomplikowaną bakterię (teraz naukowcy znają jeszcze prostsze). Na tej podstawie opracowano minimalny zestaw genów niezbędnych do funkcjonowania tego organizmu.
[b]2002 Syntetyczny wirus polio[/b]
Zespołowi ze State University of New York w Stony Brook udało się stworzyć wirusa polio. Wykorzystali do tego publicznie dostępne informacje oraz materiały. Aby sprawdzić, czy wirus działa, wstrzyknięto go myszom. Zwierzęta zdechły. Stworzony przez zespół dr. Eckarda Wimmera syntetyczny chorobotwórczy wirus natychmiast wywołał obawy związane z bioterroryzmem. – Stworzenie wirusa ospy zajmie ok. dziesięciu lat – zapewniał dr Wimmer. Nad wyprodukowaniem pierwszego sztucznego wirusa naukowcy pracowali dwa lata.
[b]2003 Syntetyczny genom bakteriofaga[/b]
Zaledwie 14 dni trwało skomponowanie syntetycznego genomu bakteriofaga X174 (wirusa atakującego bakterie). Kompletny zapis genetyczny składający się z ponad 5 tys. cząstek naukowcy Ventera złożyli z komercyjnie dostępnych fragmentów DNA. X174 był pierwszym wirusem, którego materiał genetyczny udało się zbadać w całości – dokonał tego Fred Sanger w 1977 roku. Jest bardzo prosty – ma tylko 11 genów.
[b]2007 Transplantacja genów[/b]
Sukces zespołu J. Craig Venter Institute. Badaczom powiodła się operacja przełożenia genomu jednej bakterii do komórki innej. Po tym „przeszczepie” komórka wyposażona w nowy genom zachowywała się tak, jakby
należała do gatunku „dawcy”. Transplantacja całego genomu do nowej komórki jest uznawana za jedno z najważniejszych osiągnięć na drodze do stworzenia sztucznego życia.
[b]2008 Syntetyczny genom M. genitalium[/b]
Zespół z placówki Ventera ogłasza stworzenie syntetycznego genomu bakterii M. genitalium
[b]2008 Złożenie genomu w komórkach drożdży[/b]
Ci sami naukowcy złożyli syntetyczny genom bakterii, wykorzystując do tego komórki drożdży. Całość została skomponowana z 25 fragmentów DNA, które wewnętrzny mechanizm drożdży połączył w jedno. Do zrobienia pozostał ostatni krok – przełożenie takiego syntetycznego genomu do żywej komórki i „uruchomienie” jej.
[b]2009 Sztuczny rybosom[/b]
Zespół George’a Chrucha z Harvard Medical School skonstruował syntetyczny rybosom – komórkową fabrykę białek. Obecne w komórkach żywych organizmów rybosomy produkują wszelkie białka na podstawie instrukcji zapisanych w DNA. Ten stworzony w laboratorium został wykonany na wzór prawdziwego, funkcjonującego w komórkach E. coli. [/ramka]