Gdyby Facebook był państwem, byłby trzecim pod względem ludności krajem świata, po Chinach i Indiach. Konto na tym portalu ma już pół miliarda osób. Miesięcznie na stronach serwisu pojawia się 25 miliardów informacji i około 4 miliardy zdjęć. Użytkownicy tego największego portalu społecznościowego spędzają w nim 8,3 miliarda godzin miesięcznie. Na Islandii i w Hongkongu konto na Facebooku ma już 60 proc. mieszkańców. Z serwisu korzysta co drugi Amerykanin i Brytyjczyk. Liczbę polskich użytkowników szacuje się na 6 mln. Serwis dostępny jest w 64 wersjach językowych. Nic więc dziwnego, że magazyn „Vanity Fair” ogłosił Zuckerberga Nowym Cezarem. Założyciel i dyrektor generalny Facebooka znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu „nowego establishmentu”, wyprzedzając takie legendy biznesu jak Steve Jobs, szefowie Google’a (Sergey Brin, Larry Page i Eric Schmidt) czy medialny potentat Rupert Murdoch.
Ostatni rok był dla Zuckerberga najlepszym i zarazem najgorszym w życiu. Jak oszacował amerykański magazyn „Forbes” jego majątek wzrósł w tym czasie ponadtrzykrotnie z 2 mld USD do 6,9 mld dolarów (wartość całego serwisu to około 11 mld dol.), a Zuckerberg awansował na 35. miejsce w rankingu 400 najbogatszych Amerykanów. Jednocześnie Facebook jeszcze nigdy nie miał tak złej prasy i tylu problemów technicznych. Zuckerberg coraz więcej czasu musi spędzać w salach sądowych i bronić się przed byłymi partnerami w interesach, którzy oskarżają go o kradzież pomysłu. Na dodatek na ekrany kin wszedł film „The Social Network” (polska premiera 5 listopada), w którym postać Zuckerberga pokazana jest, delikatnie mówiąc, w nie najlepszym świetle. Hasło promujące film: „nie da się pozyskać 500 mln przyjaciół bez zrobienia sobie paru wrogów” wydaje się bardzo trafne.
[srodtytul]Miliard dolarów? Nie, dziękuję[/srodtytul]
Zuckerberg, syn lekarzy, od dzieciństwa interesował się komputerami. Jego pierwszym dziełem był ZuckNet, prymitywny komunikator pozwalający na przesyłanie wiadomości tekstowych pomiędzy komputerami w domu i biurze jego ojca. Tworzył też proste gry komputerowe. W wieku 11 lat rozpoczął indywidualne zajęcia z informatyki, a niedługo potem kurs komputerowy w pobliskim college’u.
Pierwszym dziełem Zuckerberga jako studenta psychologii Uniwersytetu Harvarda był program CourseMatch pomagający studentom właściwie dobierać zajęcia bazując na wyborze innych uczniów. Następnie w październiku 2003 roku stworzył Facemash, stronę internetową, na której zamieścił zdjęcia studentów. Odwiedzający mieli wyrażać opinie o ich atrakcyjności. Ponieważ władze uniwersytetu nie chciały udostępnić akt studentów, Zuckerberg włamał się do komputerowego systemu uczelni, za co został zawieszony w prawach studenta.
[srodtytul]4 lutego 2004 r. powstał Facebook [/srodtytul]