„To rzecz oczywista, że prawica powinna być bardziej otwarta, pragmatyczna i oświecona – pisze Piotr Zaremba w „Krytyce prawicowego rozumu" - A zarazem coraz o to trudniej, kiedy za jej opłotkami coraz łatwiej stracić duszę. Gdy dziś wsłuchać się w ton dominujący w tak zwanym prawicowym dyskursie mnóstwo tam biadolenia, jałowego cierpiętnictwa, wydumanego mesjanizmu maskującego własną słabość, strach i brak pomysłów (przy czym prawicowi intelektualiści bywają pod tym względem często gorsi jeszcze od polityków). A równocześnie tak zwany kompromis ze światem popycha do wyrzeczenia się własnych wartości."
Zaremba pisze o Zbigniewie Ziobro: „Trudno go traktować jak ofertę nowego programu prawicy – Ziobro jest jednego dnia bardziej radiomaryjny od Kaczyńskiego, drugiego dnia bardziej umiarkowany, ale tak naprawdę walczy o swoją pozycję. Były minister sprawiedliwości jest dziś naprawdę przekonany, że uniknąłby błędów Kaczyńskiego, byłby mniej emocjonalny i mniej apodyktyczny, więc łatwiej skupiłby wokół siebie różnych ludzi i nie zniechęcałby ich tak szybko.Ci co go dobrze znają, twierdzą jednak, że jest człowiekiem o wadach Kaczyńskiego, ale bez jego zalet. Bez szerszej wizji i bez charyzmy. Tych zaś potrzeba prawicy na gwałt. Bez nich zmarnieje w nieprzychylnym świecie. No i Ziobro rzucił wyzwanie aksjomatowi prawicowego ludu: jego gorącej potrzebie jedności przeciw - piszę to bez ironii - złemu światu".
Zbigniew Ziobro jest też bohaterem rozmowy Piotra Gursztyna z Michałem Kamińskim. Polityk PJN chwali go za „ewolucję w dobrym kierunku" a na pytanie czy są jakieś kontakty między „ziobrystami" a PJN odpowiada: „Te pogłoski są rozpuszczane w celu zohydzenia Ziobry w oczach fanatycznych zwolenników PiS, bo dla nich i dla Kaczyńskiego PJN to ikona zła. Więc przeciwnicy Ziobry dość sprytnie sobie wymyślili, że oto jest spisek między "ziobrystami" a PJN, a prezes ma chętne ucho, aby słuchać takie teorie spiskowe. Oczywiście nie ma takiego spisku".
? ? ?
Robert Mazurek rozmawia z filozofem Janem Hartmanem o śmierci i nieśmiertelności.