Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 18.01.2014 03:18 Publikacja: 18.01.2014 03:18
Również ze strony konkurentów i przeciwników.
Graczyk pokazuje, że o Chrzanowskim z poważaniem potrafili mówić i pryncypialnie odrzucający jego poglądy Adam Michnik („ja mu klasy nie odmawiam"), i ostro konkurujący z nim w ZChN Jerzy Kropiwnicki („on miał największą klasę"). Kiedy się bliżej przyjrzeć, owa „klasa" oznaczała po prostu dobre przedwojenne wychowanie, które powodowało, że założyciel ZChN nigdy nie prowadził walki na wyniszczenie przeciwnika i – jak pochodzący z zupełnie innej politycznej bajki Jacek Kuroń – uważał, że świadectwem zwykłej ludzkiej grzeczności jest podejmowanie rozmowy z każdym, kto tego oczekuje. Choćby pod koniec lat 70., gdy debatował (publicznie, w obecności młodzieży z KIK i prywatnie – w swoim mieszkaniu) z Michnikiem na temat jego wydanej wtedy książki „Kościół – Lewica – Dialog"). Tak jak Kuroń gotów był podejmować dyskusję nawet z przesłuchującymi go oficerami bezpieki. Co zresztą nie skończyło się najlepiej, bo skutkiem serii takich grzecznych (być może nadmiernie) rozmów stało się zarejestrowanie Chrzanowskiego w 1974 roku jako tajnego współpracownika o kryptonimie „Spółdzielca" (wbrew intencjom późniejszego marszałka Sejmu i bez pożytku dla komunistycznych władz – co zaświadczają także i przywołane przez Romana Graczyka dokumenty SB).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas