Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.08.2014 10:30 Publikacja: 09.08.2014 10:30
Karol IV uczynił Wrocław metropolią
Foto: Wikipedia
W X wieku słowiańscy przodkowie współczesnych Polaków i Czechów mówili jeszcze tym samym językiem, ale Czesi z racji bliskich związków z pierwszym imperium słowiańskim w dziejach, czyli Rzeszą Wielkomorawską (ok. 800–907), wcześniej związali się z chrześcijańską Europą. Wratysław był synem Borzywoja I, który przyjął chrzest niemal sto lat przed Mieszkiem I (w dodatku z rąk św. Metodego) i stworzył silne państwo ze stolicą w Pradze. Był on zarazem pierwszym potwierdzonym historycznie władcą z dynastii Przemyślidów, która panowała w Czechach przez niemal pół tysiąca lat.
Przemyślidzi nigdy nie zrezygnowali z pretensji do korony polskiej, co skończyło się tragicznie dla ostatniego z nich, króla Czech i Polski Wacława III. W 1306 roku zginął w Ołomuńcu z ręki skrytobójcy, nasłanego zapewne przez jego rywala, księcia kujawskiego Władysława Łokietka. Piastowie wygrali rywalizację o koronę polską, ale wypuścili z rąk Śląsk wraz z Wrocławiem, którego rajcowie woleli się związać z zamożniejszymi i lepiej rządzonymi Czechami. W 1335 roku miasto, po śmierci Henryka VI Dobrego, przeszło w ręce króla Jana Luksemburskiego. Ów „Król cudzoziemiec" (Král cizinec) wprawdzie większą część życia spędził we Francji, gdzie walczył z Anglikami (aż w końcu zginął w bitwie pod Crecy w 1346 roku), jednakże przedtem spłodził potomka, który okazał się jednym z najwybitniejszych władców średniowiecznej Europy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
„Kaczki. Dwa lata na piaskach” to rzecz poruszająca i bardzo szczera, a przy tym pięknie narysowana – mimo czern...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wkrótce będziemy świadkami takiego samego ogromnego przyspieszenia i zmiany cywilizacyjnej, jaka nastąpiła na po...
Ile jest broni na Krecie? Nikt tego nie wie. Nawet lokalsi nie mają pojęcia, ile sztuk jest w wioskach. Mogę wie...
Mongołowie zamęczają gości zgoła fantastycznymi wyjaśnieniami, jakim to Czyngis-chan był barankiem w świecie zdo...
Na przełomie XIX i XX wieku ruch emancypacji z trudem wywalczył dla kobiet nowe prawa w życiu społecznym i polit...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas