Geniusz w genach: od przeciętniaków do szaleńców

Dlaczego Wolfgang Amadeusz Mozart i Maria Słodowska-Curie uznawani są za geniuszy? Ponieważ wykorzystali dar, jaki otrzymali od Boga albo natury – kreatywność. Jest to kryterium o niebo istotniejsze od osławionego (czytaj: przereklamowanego) ilorazu inteligencji IQ.

Aktualizacja: 08.10.2016 22:40 Publikacja: 06.10.2016 12:42

Edward Munch („Krzyk” 1893) był nowatorem, pierwszy zastosował na szeroką skalę grafikę barwną. Bory

Edward Munch („Krzyk” 1893) był nowatorem, pierwszy zastosował na szeroką skalę grafikę barwną. Borykał się z alkoholizmem i zaburzeniami nerwowymi. W swoich dziełach dawał wyraz obsesjom erotycznym, samotności, przygnębieniu, lękowi przed chorobą i śmiercią

Foto: National Gallery, Oslo

Co sprawia, że niektórzy są w stanie opracować teorię względności, napisać „Wielki testament", skomponować koncerty brandenburskie, wyrzeźbić Wenus z Milo? Co decyduje: praca, geny, wykształcenie, sprzyjające okoliczności? A może wszystko naraz?

DNA odkrył już w roku 1869 Fryderyk Miescher, lecz przez prawie 100 lat nikt z tysięcy badaczy nie odkrył jego struktury, zrobili to dopiero James Watson i Francis Crick, na podstawie zdjęć rentgenowskich wykonanych przez Rosalind Franklin oraz Maurice'a Wilkinsa, za co Watson, Crick i Wilkins otrzymali w 1962 Nagrodę Nobla, natomiast Rosalind Franklin zmarła o cztery lata za wcześnie, w 1958.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Kiedyś to byli prezydenci
Plus Minus
„Historia miłosna”: Konserwatysta na lekcjach empatii
Plus Minus
„Polska na prochach”: Siatki pełne recept i leków
Plus Minus
„Ale wtopa”: Test na przyjaźnie
Plus Minus
„Thunderbolts*”: Antybohaterowie z przypadku