Tomasz Terlikowski: Ekolodzy i new age nadużywają postaci św. Franciszka

Święty Franciszek jest nie tylko realną postacią, której życie nadal inspiruje dziesiątki tysięcy mężczyzn i kobiet (jeśli liczyć tylko zakonników, bo jeśli dodać do tego świeckich, to możemy mówić o milionach), ale także mitem kulturowym, postacią fikcyjną, swoistym symulakrum, które wykorzystywane jest do usprawiedliwiania najdziwniejszych niekiedy przekonań.

Aktualizacja: 10.12.2017 15:31 Publikacja: 08.12.2017 13:45

Tomasz Terlikowski: Ekolodzy i new age nadużywają postaci św. Franciszka

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

I tak w latach 60. św. Franciszek był hipisem, wcześniej – wśród liberalnych protestantów – uchodził za kontestatora Kościoła (a mówimy o człowieku, który wymagał od swoich naśladowców ścisłego posłuszeństwa papieżowi), obecnie zaś jest przedstawiany jako prekursor praw zwierząt, ich obrońca i niemalże pierwszy ekolog.

To dlatego w każdej niemal dyskusji na temat chrześcijańskiego podejścia do przyrody pojawia się jego postać. Wegetarianie oznajmiają, że nie wolno jeść „braci mniejszych" (choć akurat braćmi mniejszymi to św. Franciszek określał franciszkanów, a nie zwierzęta) i że wynika to z nauczania i postawy św. Franciszka. Inni przekonują, że to właśnie ten święty nauczył nas prawdziwego szacunku dla stworzenia, a nawet był tym, od którego dowiedzieć się mogliśmy, że zwierzęta cierpią i odczuwają, tak jak ludzie. Za każdym razem, gdy zdarzy mi się napisać coś o tym, że zwierząt nie należy traktować jak ludzi, że nie są one i nie będą nigdy istotami ludzkimi, a zatem nie wolno stawiać ich wyżej (czy nawet na równi) z ludźmi, słyszę, że św. Franciszek powinien się za mnie wstydzić.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku