Nauczyciela w wieku emerytalnym nie można już zwolnić

Dyrektor szkoły nie ma już prawa zwolnić nauczyciela tylko dlatego, że osiągnął wiek emerytalny.

Aktualizacja: 20.01.2013 10:33 Publikacja: 16.01.2013 07:57

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w tym roku tylko 1651 nauczycieli skończy 65 lat

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w tym roku tylko 1651 nauczycieli skończy 65 lat.

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Maciej Kaczanowski Maciej Kaczanowski

Starsi nauczyciele nie będą już automatycznie zwalniać etatów dla młodszych kolegów. Ustawa z 23 listopada 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego (DzU z 31 grudnia, poz. 1544) zlikwidowała bowiem od 1 stycznia możliwość zwalniania nauczyciela tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Wykreśliła ona ust. 4 z art. 23 Karty nauczyciela. Ten zaś nakazywał rozwiązanie stosunku pracy z pedagogiem, który ukończył 65 lat.

– Oznacza to, że podstawą rozstania z nauczycielem muszą być inne przesłanki, np. likwidacja szkoły czy oddziału – wyjaśnia Joanna Skrobisz, ekspert od prawa oświatowego.

Ból dla samorządów

Ze zmiany cieszą się nauczyciele, mniej samorządowcy.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, wyjaśnia, że naturalną konsekwencją pozbawienia prawa do wcześniejszej emerytury i podwyższenia wieku emerytalnego jest możliwość samodzielnego decydowania o tym, jak długo chcemy pracować.

Gminy wskazują zaś, że wobec niżu demograficznego, skutkującego zwolnieniami nauczycieli, uchylony przepis ułatwiałby prowadzenie polityki kadrowej.

– Wszyscy, którzy mają możliwość przejścia na emeryturę i posiadania środków na utrzymanie, mogliby zwolnić miejsca dla nauczycieli bezrobotnych lub zagrożonych utratą etatu czy absolwentów kierunków pedagogicznych – mówi  Ryszard Stefaniak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w tym roku tylko 1651 nauczycieli skończy 65 lat. Z drugiej strony w ubiegłym roku na emeryturę przeszło 3,5 tys. pedagogów.

Dyrektorzy szkół mają różne zdanie na temat wprowadzonych zmian.

Sławomir Osiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Szczecinie, uważa że niedobrze się stało, iż nie można rozwiązać umowy ze względu na wiek nauczyciela. Zwłaszcza że obowiązek ten nie był równoznaczny z zakazem dalszego zatrudniania. Szkoła mogła emeryta ponownie zatrudnić.

Bez dyskryminacji

Iwona Sobka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobczynie (woj. mazowieckie), wskazuje zaś, że skoro w innych grupach zawodowych osiągnięcie określonego wieku nie jest podstawą rozstania, to nie może być również w szkole. Takie samo stanowisko przedstawia MEN.

– Skoro inni pracownicy mają możliwość wyboru terminu zakończenia kariery, to nie ma merytorycznego uzasadnienia, aby nauczycielom odmówić tego prawa – mówi Paulina Klimek, rzecznik resortu edukacji.

Na uczelniach jednak utrzymano „przymusowe" emerytury. Stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego wygasa w roku, w którym nabędzie on prawo do emerytury, a profesora – z końcem 70. roku życia. Według resortu nauki umożliwi to racjonalizację zatrudnienia i odmłodzenie kadry.

Obecnie pozostaje pytanie, czy starsi pedagodzy poradzą sobie w pracy. Według dyrektorów każdy wypadek należy traktować indywidualnie.

– Znam nauczycieli, których doświadczenie i wiedza, mimo upływającego czasu, idzie w parze ze sprawnością umysłową i fizyczną – mówi Jan Tularczyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. – Ale znam i takich, którym dużo brakuje do wieku emerytalnego, ale ze względu na ich stan zdrowia, w tym psychicznego, powinni już zakończyć pracę  z młodymi ludźmi – dodaje.

Zdaniem Iwony Sobki starszy pedagog może doskonale radzić sobie w liceum, ale w szkole podstawowej niekoniecznie. Dodaje, że zarówno uczniowie, jak i rodzice – zwłaszcza w podstawówkach – wolą młodszych nauczycieli.

Paulina Klimek podkreśla zaś, że w razie wątpliwości co do zdolności wykonywania dalszej pracy dyrektor szkoły może skierować nauczyciela  w każdym czasie na badania okresowe lub kontrolne.

Starsi nauczyciele nie będą już automatycznie zwalniać etatów dla młodszych kolegów. Ustawa z 23 listopada 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego (DzU z 31 grudnia, poz. 1544) zlikwidowała bowiem od 1 stycznia możliwość zwalniania nauczyciela tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Wykreśliła ona ust. 4 z art. 23 Karty nauczyciela. Ten zaś nakazywał rozwiązanie stosunku pracy z pedagogiem, który ukończył 65 lat.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego