Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli zatrudnionych w szkole i zespołach szkolno-przedszkolnych prowadzonych przez ten samorząd. Akt ten dotyczył godzin dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych: pedagoga, psychologa, logopedy, doradcy zawodowego, surdopedagoga, tyflopedagoga, oligofrenopedagoga oraz nauczyciela zajęć rewalidacyjnych.
Uchwałę zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wojewoda śląski, twierdząc, że narusza ona przepisy Karty nauczyciela. Chodzi o to, że stanowiący podstawę jej wydania art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty nauczyciela nie wymienia surdopedagoga, tyflopedagoga, oligofrenopedagoga ani nauczyciela zajęć rewalidacyjnych.
Gliwicki WSA ze stanowiskiem wojewody się nie zgodził. Wskazał, że art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty ma zastosowanie do wszystkich nauczycieli specjalistów pedagogiki specjalnej.
– Nauczycieli tych zatrudnia się dodatkowo, w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego, a nie w celu nauczania konkretnych przedmiotów – podkreślił skład orzekający. – Prowadzą oni bowiem zajęcia z uczniami niepełnosprawnymi lub niedostosowanymi społecznie, wymagającymi specjalnej organizacji nauki i metod pracy – zwrócił uwagę WSA.
I właśnie ze względu na zindywidualizowane potrzeby uczniów objętych nauczaniem specjalistycznym zasadne jest, aby wymiar godzin nauczyciela specjalisty z zakresu pedagogiki specjalnej był ustalany przez organ prowadzący daną placówkę.