Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 11.10.2015 22:34 Publikacja: 11.10.2015 22:00
Nagrody w konkursie „Regionalne Orły Eksportu” przyznajemy w pięciu kategoriach
Foto: Rzeczpospolita
– Eksport powstaje w regionach, choć mamy oczywiście takie, w których można dostrzec wręcz ich eksportową specjalizację, i takie, w których firm eksportujących jest stosunkowo niewiele. W każdym razie w skali jego rozwoju mamy jeszcze bardzo duże możliwości – mówił w piątek w Lublinie Tomasz Salomon, wicedyrektor Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki. Brał udział w gali wręczenia nagród w konkursie „Regionalne Orły Eksportu" organizowanego przez „Rzeczpospolitą". Jak wskazał, są nie tylko duże możliwości wzrostu eksportu, ale i niemałe pieniądze unijne na jego wsparcie. Jak przypomniał dotychczas z dotacji z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka" wspierano 15 branż eksportowych. W nowym programie dedykowanym do firm, jakim jest w latach 2014–2020 „Inteligentny rozwój", promocja skupi się na 12 branżach o największym potencjale, także pod względem budowy silnej marki polskiej gospodarki. Jak dodał Salomon, pieniądze z „Inteligentnego rozwoju" mają być uzupełnieniem pomocy finansowej oferowanej eksporterom w ramach nowych regionalnych programów operacyjnych.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Podczas uroczystej gali nastąpiło ogłoszenie werdyktu kapituły konkursu Orzeł Innowacji oraz wręczenie nagród i wyróżnień. Uhonorowane zostały nowatorskie rozwiązania, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby rynkowe.
Kapituła wybrała najlepsze rozwiązania oparte na nowych technologiach. Wśród laureatów znalazły się firmy różnej wielkości i o różnym stażu na rynku. Łączy je dążenie do tworzenia innowacyjnych rozwiązań realnych problemów.
Rodzimy rynek start-upów, po słabym I półroczu, liczy na ożywienie. Ale koniec posuchy w finansowaniu innowacji spodziewany jest dopiero pod koniec roku.
Sprawdzam. Tego określenia najczęściej używa dzisiaj rynek w odniesieniu do naszej rzeczywistości start-upowej.
Świat stawia na start-upy tworzące przełomowe innowacje. Rządy dostrzegły potencjał takich projektów, a do firm z branży płynie potężne wsparcie. Niestety nie w Polsce.
Hejt wobec nastolatki z Lubina zaczął się w czasie nauki zdalnej. Ale to nie internet hejtował, tylko ludzie. Dzieci, których nikt nie nauczył, co jest dobrem, a co złem.
Linie lotnicze Aeroitalia wprowadzają do swojej siatki połączenie z Lublina do Rzymu. Pierwszy lot odbędzie się wczesną wiosną 2025 roku.
W poprzednich latach była ogromna luka w finansowaniu oświaty, która sięga już ok. 30 mld zł. Mamy pełną świadomość, że od razu wspólnie z rządem jej nie zlikwidujemy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
W dawnych ogrodach biskupów unickich w Chełmie znaleziono tajemnicze pochówki dziecięce. Czy odkryto pochówek antywampiryczny?
Po dziesięciu dniach analizy dowódca operacyjny zmienił zdanie i stwierdził, że z „dużą dozą prawdopodobieństwa” nic nie wleciało w naszą przestrzeń powietrzną. Kompromitacja?
Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości rozdzieli ponad 12 mln zł na działania pomagające firmom w planowaniu i przygotowaniu się do rozwoju.
W finału tegorocznej edycji konkursu World Architecture Festival Awards 2024 znalazło się kilka obiektów z Polski. Wśród nich jest także Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Powalczy o główną nagrodę.
W pierwszym półroczu Lublin odwiedziło ponad 810 tysięcy turystów, w tym 240 tysięcy z zagranicy - podaje Urząd Miasta Lublin. Pierwszy raz w historii pomiarów w badanym okresie miasto zanotowało tak duży odsetek obcokrajowców.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Kandydat republikanów na prezydenta USA Donald Trump wrócił na miejsce, w którym w lipcu został postrzelony przez zamachowca. Podczas wiecu w hrabstwie Butler w Pensylwanii zwiększone zostały środki bezpieczeństwa. - Trump musi wygrać - przekonywał zgromadzonych miliarder Elon Musk.
Po ujawnieniu poważnych problemów finansowych Ośrodka Karta, co może skutkować likwidacją tej placówki, udało się zebrać kilkaset tysięcy złotych, ale to i tak za mało, aby mogła ona przetrwać.
W następstwie zniszczeń, jakie w tym tygodniu spowodował huragan Helene w Stanach Zjednoczonych, w mediach społecznościowych pojawiły się pogłoski m.in. o nieprawidłowym wykorzystaniu funduszy przeznaczonych na klęski żywiołowe. Amerykańskie władze odniosły się do tych twierdzeń.
- Broń atomowa jest ostatnim argumentem wykluczającym wszystkie pozostałe. Putin powinien wiedzieć, że jeżeli wciśnie guzik, zginą wszyscy i nic na to nie poradzimy - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Michaił Chodorkowski, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, niegdyś najbogatszy Rosjanin.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati skierował do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara pismo z prośbą o pilne wyjaśnienie sytuacji związanej ze złamaniem tajemnicy obrończej i adwokackiej przy zatrzymaniu Janusza Palikota.
Działaczka klimatyczna Greta Thunberg została zatrzymana przez belgijską policję po tym, jak wraz z grupą demonstrantów zablokowała główną arterię w Brukseli – poinformowała agencja AFP.
Polityczna jesień przyspiesza. W sobotę konwencja Polski 2050 zapowiada nowy etap dla formacji Szymona Hołowni. W poniedziałek jej lider ma planowane spotkanie w Zambrowie - rusza w Polskę. Jak mówił w sobotę, jego środowisko zaczyna kolejne okrążenie w rządzie i koalicji.
Dziesięć postulatów reformy wymiaru sprawiedliwości RP w świetle prawa do rzetelnie przygotowanej rozprawy sądowej
„Mecz ze Stoczniowcem został przerwany! Na trybuny wbiegli kibole Lechii Gdańsk i pobili naszych sympatyków (9-letniego i 14-letniego chłopca, osobę niepełnosprawną)” - ogłosił w mediach społecznościowych Klub Sportowy Sokół Bożepole Wielkie.
– Myślę, że to jest tylko jeden przykład, wyjątek, gdzie coś poszło „nie tak”. Natomiast proszę zwrócić uwagę, że nie było żadnych innych doniesień, że w innych spółkach dzieje się podobnie – tak były minister aktywów państwowych Borys Budka (PO) skomentował w rozmowie z Onetem sprawę zatrudnienia w Totalizatorze Sportowym politycznych działaczy.
Fundacja Nasza Przyszłość, związana z dyrektorem Radia Maryja, odbiła się od dna, na które spadła wskutek Polskiego Ładu, i zebrała rekordową kwotę od podatników – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
- Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tym pokoleniem, które stanie z bronią w ręku w obronie naszego państwa - powiedział gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas inauguracji nowego roku w Akademii Wojsk Lądowych. Słowa gen. Kukuły spotkały się z ostrymi reakcjami m.in. generałów Mirosława Różańskiego i Leona Komornickiego. "Pan generał brnie w narrację straszenia Polek i Polaków wojną" - stwierdził we wpisie na platformie X gen. Komornicki.
Sąd we Wrocławiu podjął decyzję o tymczasowym areszcie na dwa miesiące dla byłego posła i znanego biznesmena Janusza Palikota.
Tuż przed zapowiadanym na sobotnie popołudnie ogłoszeniem wyroku w sprawie aresztu dla Janusza Palikota, mecenas Jacek Dubois w ostrych słowach skrytykował działania prokuratury. Mówi o „skandalicznych zdarzeniach” i „drastycznym naruszeniu praw człowieka”.
Państwo członkowskie Unii Europejskiej, które nie uznaje zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim, narusza prawa obywateli UE. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł 4 października.
Firma LG Chem opracowała materiał zapobiegający przegrzaniu akumulatora. Ma to na celu zapobieganie niekontrolowanej utracie ciepła i ostatecznie pożarowi akumulatora.
Cinkciarz sponsorował niemal wszystko i wszędzie. Sceptykom mówiono o know-how, dzięki któremu firma zarabia więcej, a kosztów ma mniej. Podobny geniusz biznesowy miał przyświecać Palikotowi. Tu również marketing grał pierwsze skrzypce.
Rejestracja psów i kotów oraz mniej okrucieństwa wobec zwierząt – takie cele mają dwa projekty ustaw, którymi wkrótce zajmą się rząd i parlament.
Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymało konkursy, aby nie powiększać grupy nieprawidłowo awansowanych sędziów. Dopóki nie będziemy mieli legalnej KRS, wolne etaty w sądach pozostaną nieobsadzone - mówi "Rz" Marta Kożuchowska-Warywoda, szefowa kadr w MS.
- Oprócz Shahedów Rosjanie coraz częściej wykorzystują drony nieznanego typu - ujawnia w rozmowie z "Ukraińską Prawdą" płk Jurij Ihnat, szef Departamentu Komunikacji Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
Premier Słowacji Robert Fico pozwał redaktora naczelnego portalu informacyjnego Aktuality.sk Petra Bárdy’ego za okładkę bestsellerowej książki "Fico – obsesja władzy". Żąda 200 tys. euro odszkodowania od Bárdy'ego i wydawcy książki za wykorzystanie zdjęcia ze swoim wizerunkiem.
SW Research zbadał poziom zaufania Polaków wobec różnych narodowości i mniejszości. Jak wynika z raportu, największy dystans czujemy wobec Rosjan, podczas gdy na przeciwnym biegunie znajdują się Amerykanie. Gdzie w tym zestawieniu znalazła się Ukraina?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas