Trybunał orzekł 23 czerwca 2008 r., że obowiązujące do końca września przepisy, które pozbawiają część dzieci z rozbitych rodzin zaliczki alimentacyjnej zastępującej nieściągalne alimenty, naruszają konstytucję (sygn. P 18/06)
.
TK podzielił wątpliwości z połączonych pytań prawnych trzech wojewódzkich sądów administracyjnych: z Łodzi, Bydgoszczy i Gdańska. Rozpatrują one odwołania matek od decyzji władz terenowych odmawiających zaliczek alimentacyjnych na ich dzieci mimo ich złej sytuacji finansowej i mimo nieskutecznych egzekucji od niesolidnych ojców.
W dwu przypadkach powodem odmowy było to, że matki pozostają w konkubinacie z mężczyznami, z którymi mają wspólne dzieci. Trzecia kobieta wyszła za mąż za mężczyznę obciążonego alimentami. Nie jest więc samotną matką, wyjaśnił ośrodek pomocy społecznej.
Zaliczka alimentacyjna przysługuje dzieciom do 18. roku życia, gdy egzekucja zasądzonych alimentów jest bezskuteczna, a dochód w rodzinie nie wyższy niż 583 zł na osobę. Dziecko musi być wychowywane przez osobę samotną, czyli pannę, kawalera, osobę w separacji albo rozwiedzioną, wdowę lub wdowca – jeśli nie wychowuje innego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Jeśli kobieta ma drugie dziecko z konkubentem, a ojciec pierwszego nie płaci na nie, to zaliczka alimentacyjna na pierwsze nie należy się. Jeśli jest mężatką, to dla uzyskania pomocy dla dziecka z pierwszego związku musi złożyć pozew o rozwód albo separację.