Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 25 czerwca 2008 r. (I SA/Bk 84/08).

Spółka nabywała pochodzące z przepadku wyroby akcyzowe i następnie je odsprzedawała. Towary nie były oznaczone ceną detaliczną. Przy ich sprzedaży płaciła w całości należny od tej transakcji podatek akcyzowy.

Stwierdziła jednak, że akcyza jest podatkiem jednofazowym i wystąpiła do naczelnika urzędu celnego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Wcześniej podatek akcyzowy płaciły bowiem organy likwidacyjne. Spółce odmówiono jednak stwierdzenia nadpłaty, argumentując, że przy sprzedaży papierosów nieoznaczonych ceną detaliczną, zgodnie z art. 74 ustawy o podatku akcyzowym, powstaje obowiązek podatkowy (poza przypadkami określonymi w art. 4).

WSA oddalił skargę. Uznał, że art. 74 ustawy o podatku akcyzowym wprowadza swoistą sankcję za brak na opakowaniu ceny detalicznej. Wyrok ten został jednak uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny.

WSA, ponownie rozpoznając sprawę, uchylił zaskarżoną decyzję. Stwierdził, że zasada jednokrotności opodatkowania podatkiem akcyzowym wyrażona w art. 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym ma zastosowanie również do podatników określonych w art. 74 ust. 1. Oni również należą do kategorii podmiotów sprzedających wyroby akcyzowe. Jak czytamy w wyroku: „nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której podatnik nabywający papierosy od organu administracji państwowej, poprzez fakt, że nie może sam ich oznaczyć ceną detaliczną sprzedaży, powinien w każdym przypadku po raz wtóry ponosić ciężar związany z płaceniem podatku akcyzowego”.