Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 lipca 2008 r. (sygn. IIISA/Wa 844/08)
.
Dotyczy on indywidualnej interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Warszawie. Z pytaniem zwrócił się doradca podatkowy. Wyjaśnił, że w umowach z klientami zobowiązuje się do reprezentowania ich podczas kontroli podatkowej. Pozwala na to art. 281a ordynacji podatkowej. Zgodnie w tym przepisem podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni mogą upoważnić osobę fizyczną do reprezentowania ich podczas kontroli podatkowej. Trzeba to zrobić na piśmie oraz zgłosić tę osobę naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, wójtowi, burmistrzowi.
Zdaniem wnioskodawcy po takim zgłoszeniu zawiadomienie o wszczęciu kontroli powinno być doręczane osobie w niej wskazanej, nawet gdy przeprowadza ją urząd kontroli skarbowej. Przed jej rozpoczęciem powinien on bowiem sprawdzić w urzędzie skarbowym, czy kontrolowany skorzystał z prawa wynikającego w art. 281a ordynacji podatkowej.
Wnioskodawca jest zdania, że jeśli zawiadomienie zostanie doręczone podatnikowi, chociaż ten wyznaczył osobę do jego reprezentowania, to wszelkie czynności przeprowadzone podczas kontroli są nieważne. Według niego potwierdza to art. 284 § 1, w myśl którego wszczęcie kontroli podatkowej następuje przez doręczenie kontrolowanemu lub osobie, o której mowa w art. 281a, upoważnienia do jej przeprowadzenia, oraz przez okazanie legitymacji służbowej.