[b]Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 4 lutego 2009 r. w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2959/08). [/b]
Ustalenie, czy spółka zawarła umowę pożyczki, było niezwykle istotne, ponieważ od tego zależało zastosowanie zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Sprawa była efektem wniosku spółki Stellar Retail Development o stwierdzenie nadpłaty tego podatku. W 2004 r. zawarła ona umowę z udziałowcem z Luksemburga. Na jej mocy wspólnik zobowiązał się do udzielania pożyczek uzależnionych od potrzeb polskiej spółki. Początkowo strony ustaliły, że łączna przekazana kwota nie będzie przekraczać 500 tys. euro, ale później limit ten był podwyższany. Na tej podstawie polska firma wielokrotnie otrzymywała rozmaite kwoty. Do końca 2006 r. nie było wątpliwości, że nie musi od nich płacić podatku. Wynikało to z art. 9 pkt 10 lit. h ustawy o PCC, który zwalniał od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.
Od 1 stycznia 2007 r. przepis ten został uchylony. Z noweli ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184190]DzU z 2006 r.nr 222, poz. 1629[/link]) wynika jednak, że do czynności cywilnoprawnych, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał przed dniem wejścia jej w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Powstało więc pytanie, [b]czy spółka powinna zapłacić PCC od kwot wypłaconych jej w 2007 r. Początkowo go odprowadziła, ale później uznała, że zapłaciła niesłusznie, i wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.[/b]