[b]Tak uznał niedawno Sąd Najwyższy w precedensowym wyroku.[/b]
Sprawa ta trafiła na wokandę SN wskutek skargi Przedsiębiorstwa Użyteczności Publicznej Poczta Polska o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Tym orzeczeniem jest niekorzystny dla poczty wyrok sądu II instancji wydany w sprawie wniesionej przeciwko niej przez Henryka G.
Henryk G. domagał się zasądzenia od poczty 3007 zł przesłanych na jego imię przez komornika sądowego. W sumie komornik wysłał Henrykowi G. od 1 kwietnia 2003 r. do 30 września 2005 r. pod wskazany przez niego adres teściowej, u której Henryk G. mieszkał wówczas z żoną, przekazy na 6003 zł.
Pieniądze z przekazów doręczyciel wręczał domownikom. Zgodnie z art. 26 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=287685]ustawy z 2003 r. – Prawo pocztowe[/link] przesyłka, jeśli nie jest nadana na poste restante, może być wydana ze skutkiem doręczenia m.in. osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, chyba że adresat złożył w placówce operatora zastrzeżenia dotyczące przesyłki zarejestrowanej lub przekazu pocztowego pod adresem wskazanym na przesyłce lub przekazie pocztowym. Rzecz w tym, że Henryk G. skorzystał z możliwości przewidzianej w tym przepisie i złożył w urzędzie pocztowym zastrzeżenie, by przesyłki doręczać wyłącznie do jego rąk własnych.
[srodtytul]Reklamacja częściowo uwzględniona[/srodtytul]