[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 września 2009 r. (sygn. III SA/Wa 570/09).[/b]
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację, z którym wystąpiło Towarzystwo Ubezpieczeniowe Aviva. W spółce tej funkcjonują różne plany motywacyjne. Polegają one na przyznawaniu kluczowym pracownikom akcji spółki matki, która ma siedzibę w Wielkiej Brytanii. W zależności od planu są to akcje nowej emisji lub skupione w tym celu na rynku wtórnym. Polska spółka nie ma wpływu na to, komu zostaną przyznane akcje. Pierwotnie koszt takich premii ponosi spółka matka, ale później obciążana jest nim polska firma. Pracownik może dowolnie dysponować akcjami. Najczęściej są one sprzedawane na giełdzie w Londynie.
Początkowo wnioskodawca uznał, że przyznane polskim pracownikom akcje są wynagrodzeniem ze stosunku pracy. Pobierał więc obliczone według skali zaliczki na podatek dochodowy oraz składki ZUS. Później zmienił zdanie. Stwierdził, że zaliczki były pobrane niesłusznie. Aby potwierdzić prawidłowość nowej wykładni, wystąpił z wnioskiem o interpretację.
[srodtytul]Podatek po sprzedaży[/srodtytul]
Wnioskodawca powołał się w niej m.in. na art. 24 ust. 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E111B25E7FCC08DEBBBE2BFFF6664247?id=80474]ustawy o PIT[/link]. Zgodnie z nim dochód stanowiący nadwyżkę między wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia akcji. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.